Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mercedes zainwestuje 500 mln euro w fabryce pod Wrocławiem

Maciej Badowski AIP
Dzisiaj (czwartek) w Warszawie odbyła się uroczystość związana z podpisaniem umowy z koncernem Daimler AG na budowę zakładu w Jaworze pod Wrocławiem. W uroczystości udział wzięła premier Beata Szydło oraz wicepremier Mateusz Morawiecki a także członek zarządu firmy Mercedes-Benz Cars Markusem Schaeferem. Premier Szydło podkreślała, że to dowód na to, że inwestorzy zagraniczni chcą lokować swoje inwestycje właśnie w Polsce.

- To część planu odpowiedzialnego rozwoju, którego ważną częścią jest reindustrializacja i tworzenie nowych miejsc pracy, w oparciu o inwestycje i nowoczesne zakłady produkujące najnowocześniejszy sprzęt- mówiła premier Szydło. - To ogromna satysfakcja - zakład będzie umiejscowiony na terenach, gdzie jest duże bezrobocie. To pierwsza z wielu inwestycji, o których, mam nadzieję, będziemy państwa informować- dodała.

Jak mówiła Szydło, polskiemu rządowi zależy na inwestycjach zagranicznych firm w Polsce. To, zdaniem pani premier, szansa na rozwój polskiej gospodarki i zapewnienie miejsca pracy oraz możliwości kształcenia się. Szydło gratulowała premierowi Morawieckiemu za prowadzenie negocjacji w tej sprawie. Minister rozwoju i finansów zwracał uwagę na profesjonalne rozmowy z niemiecką firmą.

TAK POWSTAJE FABRYKA MERCEDESA POD WROCŁAWIEM - CZYTAJ WIĘCEJ, ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z PLACU BUDOWY

Morawiecki podczas swojego przemówienia podkreślał, że odeszliśmy od tego etapu gwałtownego wyprzedawania wszystkiego, już nie jesteśmy montownią AGD, jak to wyłącznie było w minionych latach. - Nasi partnerzy bardzo mocno nas dopytywali i uzgadnialiśmy, jak będzie wyglądało szkolnictwo zawodowe. Tutaj chcę podziękować minister Annie Zalewskiej, by pokazać pierwsze plany, a wkrótce i efekty przebudowy szkolnictwa branżowego, inżynierskiego, co jest kluczowe z punktu widzenia takich inwestycji jak ta- mówił Morawiecki.

Morawiecki nie krył zadowolenia z faktu, że do Polski ściągają coraz częściej inwestycje wysoko zaawansowane technologicznie, które przekładają się na rozwój gospodarczy. - Silnik Mercedesa "made in Poland" - trudno sobie wyobrazić lepszy przykład na rozwój technologicznych w kontekście Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podsumował.

Markus Schaefer podkreślił, że przy poszukiwaniu lokalizacji nowej fabryki rozważano siedem miejscowości, lecz "kiedy nasza drużyna wróciła z Jawora, powiedzieli trzy słowa "to jest to".

Daimler AG w pierwszym etapie zainwestuje blisko 500 mln euro w budowę nowej fabryki i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów samorządów to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł – w okresie utrzymania.

W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mercedes zainwestuje 500 mln euro w fabryce pod Wrocławiem - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki