MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Meditrans Ostrołęka przekazał dwie karetki dla ukraińskich szpitali, 30.05.2022. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Woziły pacjentów z Ostrołęki i okolic, teraz będą służyć ukraińskim ratownikom. Dwie kolejne karetki z ostrołęckiego „Meditransu” trafią do Odessy i Lwowa.

To renault master z 2014 r. oraz volkswagen crafter z 2010 r. Oprócz pojazdów z pełnym wyposażeniem zostaną przekazane apteczki przygotowane przez Mazowiecką Chorągiew ZHP.

Pierwszą karetkę przekazaliśmy miesiąc temu. Jeździ już w Tarnopolu, teraz przekazujemy dwie karetki - dla szpitali w Odessie i we Lwowie. Są to karetki w bardzo dobrym stanie technicznym, w pełni wyposażone i wypełnione po brzegi dodatkowymi medykamentami

- mówił Mirosław Dąbkowski, dyrektor SPZOZ „Meditrans” w Ostrołęce.

W karetkach oprócz podstawowego wyposażenia, takiego jak butle na tlen medyczny, maski tlenowe czy nosze z platformą, znalazły się też dodatkowe środki przekazane przez stację pogotowia. To m.in. kombinezony ochronne, rękawice lateksowe, płyny do dezynfekcji, strzykawki, igły, zestawy porodowe, pościel medyczna i wenflony.

- To kolejny dar serca samorządu Mazowsza dla ludzi, którzy potrzebują pomocy. Do tej pory przekazaliśmy na Ukrainę 12 karetek - mówiła Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego

od 16 lat

- Ten dar serca z Mazowsza dla Ukrainy jest bezcenny - podkreślił Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego. - Te karetki są sprawne. Ta jednostka - Meditrans - dba o swoje mienie, jestem tam w radzie społecznej. Przez całe lata ta jednostka nie generowała strat, rozwijała się, każdy pieniądz tu zainwestowany procentował. Dlatego też wielkie słowa uznania kieruję do dyrektora i pracowników.

Mazowsze solidarne z Ukrainą

Łącznie Mazowsze przekazało już 12 karetek dla szpitali położonych w obwodach partnerskich (kijowski, lwowski, winnicki, odeski, a także tarnopolski). Uruchomiono także 5 mln zł z rezerwy budżetowej na doraźną pomoc, czyli m.in. zakup sprzętu medycznego i leków.

Samorząd Mazowsza udziela także pomocy uchodźcom, którzy znaleźli się w Polsce po wybuchu wojny. To m.in. pięć kursów pociągu humanitarnego Kolei Mazowieckich, 2 mln zł na przygotowanie darmowych posiłków, bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży, czy specjalna infolinia i doradztwo w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

W przygotowaniu jest także unijny projekt, dzięki któremu ponad 13 mln zł trafi na długofalową pomoc przybyłym z Ukrainy uchodźcom. Niedługo ruszą także szkolenia z udzielania pomocy medycznej w warunkach wojennych, kierowane m.in. do ludności ukraińskiej. Poprowadzi je warszawski „Meditrans”.

W pomoc zaangażowały się także oddziały Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które przygotowały warsztaty wspierające adaptację ukraińskich uczniów w szkołach, a także organizują lekcje języka polskiego i zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki