Medalowa seria pływaczek UKS Piątka

Reprezentacja UKS Piątka podczas zawodów w stolicy
Reprezentacja UKS Piątka podczas zawodów w stolicy UKS Piątka Ostrołęka
Świetne wyniki na swoim koncie zapisały reprezentantki UKS Piątka Ostrołęka w serii grudniowych startów w ogólnopolskich imprezach. Szczególnie udane starty mają za sobą Maria Murawska i Magda Kowalska, które w każdych kolejnych zawodach potwierdzają przynależność do ścisłej czołówki polskich pływaczek.

W ostatnim starcie w Lublinie łupem ostrołęczanek padły medale i rekordy w zawodach o puchar Konrada Czerniaka. Była to już trzecia edycja imprezy na basenie Aqua w Lublinie. Do rywalizacji w imprezie przystąpiło blisko pięćset zawodniczek i zawodników z 45 klubów z całego kraju. Maria Murawska zdobyła złoty medal na 50 m stylem motylkowym z czasem 28.28 s i ustanowiła rekord Polski trzynastolatek na basenie 25-metrowym.
- Od jedenastu lat rekord należał do Karoliny Szczepanek z Polonii Warszawa i został pobity przez Marysię o 72 setne sekundy - mówi trener UKS Piątka Ostrołęka Andrzej Pyskło.

Na 100 m stylem dowolnym Maria Murawska popłynęła najszybciej z czasem 57.85 s i do rekordu Polski zabrakło zaledwie 45 setnych sekundy. W klasyfikacji rocznika 2003 w punktacji najlepszy wynik za jeden start podopieczna trenera Andrzeja Pyskły uzyskała 681 punktów i zajęła pierwsze miejsce.

Magda Kowalska w zawodach zdobyła srebrny medal na 50 m stylem motylkowym z czasem 32.42 s z nowym rekordem życiowym i drugie srebro na 100 m stylem dowolnym z czasem 1:04.36, bijąc rekord życiowy. W klasyfikacji rocznika 2004 w punktacji najlepszy wynik za jeden start Magda uzyskała 494 punkty zajmując drugie miejsce.

W grudniu ostrołęckie pływaczki zanotowały także bardzo udany występ na basenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Młodzi pływacy rywalizowali w drugiej eliminacji w ramach zawodów "od młodzika do olimpijczyka".
- Była to jedna z największych imprez pływackich w naszym kraju - mówi trener UKS Piątka Andrzej Pyskło. - Do rywalizacji przystąpiło 1250 pływaków z 85 klubów, a całe zawody podzielone były na dwa bloki startowe. UKS Piątka w zawodach reprezentowali: Maria Murawska, Magda Kowalska, Maria Mikas, Maja Obrębska, Martyna Werpachowska i Julia Orzoł.

Maria Murawska wystartowała w konkurencjach nietypowych dla siebie, zdobywając dwa złote medale. Na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:13.15 poprawiając rekord życiowy o kilka sekund. To trzeci obecnie wynik w rankingu europejskim. Na 200 m stylem zmiennym Maria Murawska zwyciężyła z czasem 2:23.91 z nowym rekordem życiowym. Pływaczka UKS Piątka Ostrołęka w roczniku 2003 zajęła drugie miejsce.

W zawodach udanie zaprezentowała się także Magda Kowalska, która na dystansie 100 m stylem motylkowym wywalczyła złoty medal z czasem 1:12.98 oraz zajęła czwarte miejsce na 100 m stylem dowolnym z czasem 1:04.79 ze stratą do brązowego medalu jednej setnej sekundy. W klasyfikacji rocznika 2004 ostrołęczanka zajęła trzecie miejsce.