Mazowsze wspiera Ukrainę

Materiał informacyjny Województwa Mazowieckiego
Podczas konferencji w Warszawie marszałek Adam Struzik oraz członkini zarządu Elżbieta Lanc przekazali Ukrainie kolejne dwa ambulanse, zapowiedzieli również ciepłe posiłki dla uchodźców. Fot. Arch. UMWM
Podczas konferencji w Warszawie marszałek Adam Struzik oraz członkini zarządu Elżbieta Lanc przekazali Ukrainie kolejne dwa ambulanse, zapowiedzieli również ciepłe posiłki dla uchodźców. Fot. Arch. UMWM
Udostępnij:
Od wybuchu wojny w Ukrainie samorząd Mazowsza wspiera obywateli tego kraju. Pięć milionów złotych z budżetu województwa na pomoc humanitarną, dwa miliony na gorące posiłki dla uchodźców, osiem ambulansów przekazanych stronie ukraińskiej, pomoc psychologiczna i rehabilitacyjna dla dzieci i młodzieży. Trwają również prace nad uruchomieniem projektu unijnego, który zapewni długofalową pomoc dla Ukraińców, którzy zatrzymali się na Mazowszu.

8 karetek z Mazowsza już w Ukrainie

Od początku wojny samorząd województwa przekazał do Ukrainy łącznie osiem karetek. Pochodzą one ze stacji pogotowia w Warszawie, Siedlcach i Płocku oraz szpitala wojewódzkiego w Radomiu. Trafiły do miasta Chmielnicki, obwodów lwowskiego i kijowskiego, a także caritas diecezji samborsko-drohobyckiej. Wszystkie pojazdy przewiozły przez granicę pomoc humanitarną, m.in. leki, środki opatrunkowe i higieniczne, a także koce, pościel czy śpiwory. – Przekazaliśmy kompletnie wyposażone ambulanse, które będą wykorzystywane do niesienia pomocy i ratowania życia zarówno ludności cywilnej, jak i oddziałom samoobrony ukraińskiej. Każdy z pojazdów przewoził również niezbędną pomoc humanitarną, jak leki, środki opatrunkowe i higieniczne, ale także koce, śpiwory czy żywność. – mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.Wspieramy obywateli Ukrainy, którzy przebywają obecnie na Mazowszu. Dzieci i młodzież rozpoczęły naukę w polskich szkołach, chcemy więc pomóc nauczycielom z Mazowsza w tej sytuacji. Ruszyły warsztaty i webinaria dla pedagogów, a Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało specjalne materiały dydaktyczne o tym, jak rozmawiać z uczniami o sytuacji w Ukrainie.

5 mln zł na pilną pomoc

Samorząd województwa uruchomił 5 mln zł z rezerwy budżetowej, by po konsultacji z obwodami partnerskimi, zakupić najpotrzebniejsze produkty i sprzęty. Wśród nich znalazły się m.in. przenośne zestawy ratownictwa medycznego, elementy wyposażenia apteczek medycznych, takie jak: opaski uciskowe, środki antyseptyczne, koce ratunkowe, rękawice, gaza sterylna, ale także kołdry i poduszki. Zakupy zostały dostarczone do magazynu w Rzeszowie, z którego dary są przekazywane dalej do zachodniej Ukrainy. Kolejne zakupy są w toku.

Janina Ewa Orzełowska
członek zarządu województwa mazowieckiego

Tu podaj tekst alternatywny

Ciepłe posiłki dla uchodźców

Radni województwa przeznaczyli 2 mln zł na sfinansowanie ok. 100 tys. bezpłatnych ciepłych posiłków dla uchodźców. Ich przygotowaniem zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej, m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, fundacje prowadzące bary, restauracje lub w innej formie zajmujące się wydawaniem posiłków.

Tu podaj tekst alternatywny

Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Od 7 marca w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii przy ul. Koszykowej 79b w Warszawie dzieci i młodzież z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Działa tam również dzienny punkt opieki. .Jednorazowo może w nim przebywać 15 dzieci. Pomoc udzielana jest od 8.00 do 16.00. Z kolei w siedzibie Centrum w Zagórzu została uruchomiona darmowa rehabilitacja dla dzieci i młodzieży. Pod koniec marca Centrum zainaugurowało projekt #BeeHuman „Drobne gesty, wielkie czyny”, który ma pomagać uchodźcom z Ukrainy.

Uchodźcy z Ukrainy mogą również korzystać z pomocy medycznej w marszałkowskich szpitalach. Wszystkie placówki deklarują pełną gotowość do niesienia pomocy i wprowadzają specjalne ułatwienia dla potrzebujących.

Wsparcie w znalezieniu pracy

Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy chcieliby podjąć pracę oraz dla pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić uchodźców. Ponadto w siedzibie urzędu przy ul. Młynarskiej 16 w Warszawie powstał punkt informacyjno-konsultacyjny.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie