Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matury na próbę

jaz
Zdaniem maturzystów tematy próbnych matur były łatwe. Na zdjęciu maturzyści z III LO: Natalia Ogniewska, Marta Podziewska, Aleksandra Szulkowska, Aleksandra Ferenc, Katarzyna Wesołowska, Zofia Kalinowska, Paulina Karpińska, Daniel Klimut, Paweł Trawiński
Zdaniem maturzystów tematy próbnych matur były łatwe. Na zdjęciu maturzyści z III LO: Natalia Ogniewska, Marta Podziewska, Aleksandra Szulkowska, Aleksandra Ferenc, Katarzyna Wesołowska, Zofia Kalinowska, Paulina Karpińska, Daniel Klimut, Paweł Trawiński J. Zaradkiewicz
Uczniowie ostrołęckich szkół ponadgimnazjalnych piszą próbne matury. Rozpoczęły się one 22 listopada egzaminem z języka polskiego, następnego dnia maturzyści pisali egzamin z języka angielskiego.

Do tych egzaminów przystąpiło najwięcej uczniów. Przez kolejne dni maturzyści przystępują do egzaminów z pozostałych języków obcych oraz obowiązkowych przedmiotów wybranych. Próbne matury skończą się 6 grudnia egzaminem z matematyki. Prawdziwe matury już za niecałe pół roku, rozpoczną się 18 kwietnia.

Organizacyjne wyzwanie

Przygotowanie próbnych matur przysporzyło ostrołęckim szkołom problemów organizacyjnych. - W naszej szkole pierwszego dnia z zajęć wyłączone było całe pierwsze piętro, gdzie uczniowie klas III pisali próbny egzamin maturalny z języka polskiego - powiedziała nam Urszula Przyborowska z III Liceum Ogólnokształcącego. W I LO im. Józefa Bema przez dwa pierwsze dni matur uczniowie klas I i II mieli tylko po cztery lekcje, bo później szkoła była opanowana przez maturzystów.
- Mamy 10 klas maturalnych i mieliśmy spore zamieszanie z ich rozmieszczeniem podczas egzaminu - powiedziała nam Teresa Antoszewska, zastępca dyrektora I LO. Wicedyrektor powiedziała nam, że najtrudniej było zorganizować matury z języków polskiego i angielskiego, bo przystąpiło do nich najwięcej uczniów.

Maturalny spokój

Podczas egzaminów próbnych obowiązywał reżim identyczny z tym, jaki będzie na prawdziwym egzaminie w maju. Maturzyści przyszli w galowych strojach, jednak w rozmowie z nami przyznali, że zbyt długo do egzaminów się nie przygotowywali.
- Uczyłem się w ubiegłym tygodniu. Uczę się systematycznie i do matury przystąpiłam bez szczególnych przygotowań, żeby sprawdzić swoją wiedzę - mówili nam uczniowie, którzy skończyli właśnie pisać próbną maturę z języka polskiego.
Tegoroczni maturzyści będą mogli zdawać egzamin z zakresu podstawowego i rozszerzonego. Pierwsza część jest obowiązkowa dla wszystkich. Etap rozszerzony jest dobrowolny i przystępują do niego uczniowie, którzy chcą w ten sposób zdobyć punkty na studia, bo w tym roku matura będzie jednocześnie testem kwalifikacyjnym na wyższe uczelnie. Jednak na próbnych egzaminach zdecydowana większość uczniów pisała tylko podstawowy egzamin. W III LO z 214 maturzystów do części rozszerzonej przystąpiło zaledwie 44. Na maturze obowiązkowy jest też egzamin z języka obcego i tu większość decyduje się na język angielski (w III LO 186 uczniów).
W I LO do próbnej matury przystąpili wszyscy z 284 uczniów klas III. Jako język obcy najczęściej wybierali angielski (226 uczniów). Z przedmiotów obowiązkowych najczęściej wybierana była historia (77 osób) i biologia (54 osób).
Maturzyści obowiązkowo muszą pisać maturę z jednego przedmiotu wybranego. Jak powiedziała nam Urszula Przyborowska, uczniowie najczęściej decydują się na pisanie matury z przedmiotu, którego nauczanie w danej klasie jest rozszerzone. W III LO w trzech klasach rozszerzone jest nauczanie matematyki, a w trzech kolejnych wiedzy o społeczeństwie. I te właśnie przedmioty najczęściej uczniowie wybierali jako obowiązkowy przedmiot maturalny. Teresa Antoszewska poinformowała nas, że w I LO dwie osoby zdecydowały się na przystąpienie do egzaminu z historii sztuki, a jedna z historii muzyki. Ponieważ w I LO nie będzie egzaminów z tych przedmiotów, będą one pisały egzaminy maturalne poza Ostrołęką. Jednak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie wskazała jeszcze gdzie.

Jest jeszcze czas

Maturzyści musieli do końca września wybrać przedmioty, które będą zdawać na egzaminie. Szkoły zebrały od nich deklaracje i przekazały Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Ciągle jednak istnieje możliwość zmiany deklaracji. Uczniowie mogą zmienić wybrany przedmiot nawet na dwa tygodnie przed maturą, pod warunkiem że nie wypłynie to na liczbę arkuszy zamówionych przez szkołę. Czyli po prostu uczniowie mogą zamieniać się przedmiotami egzaminacyjnymi w jednej szkole. Natomiast na dwa miesiące przed maturą, czyli do 18 lutego, można swobodnie zmieniać deklaracje dotyczące zdawanych przedmiotów obowiązkowych i języków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki