Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019. Alarmy bombowe w Ostrołęce i regionie – 7 maja 2019. Komunikat policji w tej sprawie

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Matura 2019. Alarmy bombowe dzisiaj znów wprowadziły sporo zamieszania w szkołach, w których maturzyści piszą egzaminy. We wtorek 7 maja 2019 meile o „bombie w szkole” dotarły do kilku placówek w regionie – II LO w Ostrołęce oraz szkół w Myszyńcu, Kadzidle i Łysych.

Podobna sytuacja miała miejsce wczoraj. Oczywiście okazało się, że żadnych bomb nie ma. Informacje były głupim żartem.

Matura 2019. Alarmy bombowe

Zostały jednak potraktowane poważnie. We wszystkich przypadkach służby sprawdziły informacje o rzekomych bombach. Oczywiście niczego nie znaleziono. Alarmy bombowe w szkołach, gdzie uczniowie piszą matury notowane są praktycznie w całym kraju. Informacje o podłożeniu bomb pojawiły się m.in. w szkołach w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Opolu, Mławie, Tarnowie, Ciechanowcu, Rybniku, Płońsku, Nowym Sączu i wielu innych miastach.

Alarmy bombowe – reakcja policji

Policja zareagowała poważnie na serię głupich żartów, które nie ominęły też naszego regionu.

Komunikat w tej sprawie wydała Komenda Główna Policji. Czytamy w nim:
Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Policjanci przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne, bowiem autorzy takich "żartów" są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.
Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji.
Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach.
Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku.

Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki