MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matka Polka w Łodzi z nagrodą od Fundacji MatkoweLove za wspieranie kangurowania wcześniaków przez ojców ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Łódzka Matka Polka otrzymała nagrodę od fundacji MatkoweLove za zachęcanie ojców do kangurowania wcześniaków. Taki kontakt ze skórą taty też pomaga maleństwom w rozwoju.

Nagroda dla Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi za kangurowanie wcześniaków

W środę (15 maja) obchodzony był Światowy Dzień Kangurowania. Z tej okazji Fundacja MatkoweLove wręczyła Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi statuetkę „Oddział przyjazny kangurowaniu”.

Takie wyróżnienie otrzymało pięć oddziałów z całej Polski, decyzję podjęli rodzice w plebiscytowym kangurowaniu. Łódzki szpital otrzymał nagrodę po raz drugi, tym razem za umożliwianie i szczególne zachęcanie do kangurowania ojców.

Kangurowanie to ukuty w latach 70. termin, którym określa się przytulanie małego dziecka do gołej skóry rodziców. Taki kontakt „skóra do skóry” jest bardzo ważny dla rozwoju i zdrowia noworodka, szczególnie dla leżących w inkubatorach wcześniaków.

- Kangurowanie brzmi trochę odzwierzęco, ale to naturalna forma opieki nad noworodkiem. Polega na kontakcie „skóra do skóry” i przytulaniu dziecka – mówi dr Tomasz Talar, zastępca kierownika Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Chociaż w tradycyjnym podejściu to matka przytula noworodka, który rozpoznaje znane z czasów płodowych bicie jej serca czy zapach. Ale także kontakt maluszka ze skórą ojca ma pozytywny wpływ na ich oboje. Dlatego personel neonatologii przekonuje ojców do kangurowania, a zdecydowana większość się na to zgadza.

Część mężczyzn odczuwa jednak obawy, że upuści maleństwo i nie jest to dla nich tak naturalne jak dla kobiet. Dlatego Rotary Klub Łódź Centrum przekazał w środę Matce Polce 20 specjalnych koszulek do kangurowania dla mężczyzn. To rodzaj zakładanego na brzuch elastycznego pasa, w którym można umościć zwiniętą w rogalik pieluszkę a do tak utworzonej kieszonki bezpiecznie włożyć noworodka.

- Nie ma nic cudowniejszego niż możliwość kangurowania dziecka zaraz po porodzie - przekonuje Piotr Korczyński, prezes klubu. - Dotyk oddech, muskanie ustami, gdy noworodek szuka piersi to emocje, które są niezapomniane A relacja, którą się buduje na przyszłość jest niezwykła – zachęca.

Młodym ojcom radzi, by przed kangurowaniem nie golili torsu, nie myli się zapachowymi kosmetykami i… w czasie przytulania nie patrzyli w telefon komórkowy.

Katarzyna Dyńska-Kukulska, prezes Fundacji MatkoweLove dodaje, że według danych WHO kangurowanie obniża ryzyko śmierci na oddziałach neonatologicznych o 40 proc, a infekcji o 65 proc.

- Kangurowanie jest niezwykle ważne dla mamy, taty i dla samego wcześniaka. Ma wartość terapeutyczną i pozwala budować bliskość – podkreśla.

Z okazji dnia kangurowania łódzkie seniorki z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora podarowały oddziałowi neonatologicznemu kocyki na inkubatory chroniące oczy wcześniaków przed światłem, poduchy do karmienia oraz skarpetki i czapki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki