Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Maszyny jednak nie dla TMW

anek
Jeszcze w tym tygodniu najprawdopodobniej miasto sprzeda pozostałe maszyny przejęte w ubiegłym roku za zaległości podatkowe po FSO. I wiele wskazuje na to, że wyjadą one jednak z Wyszkowa. Pojawiła się bowiem firma z zewnątrz poważnie zainteresowana ich zakupem. Według burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, firma ta proponuje zdecydowanie lepsze dla miasta warunki ich zakupu niż wyszkowska spółka TMW.

O tym, jaka firma chce zapłacić więcej za maszyny burmistrz nie chce na razie mówić - do czasu sfinalizowania zakupu, jeśli rzeczywiście do niego dojdzie. Wiadomo tylko, że jest to firma spoza Wyszkowa i ma tradycje w przemyśle samochodowym. Proponuje cenę 1,225 mln złotych płatną w całości po podpisaniu umowy. Firma przesłała gminie swoją ofertę, byli w Wyszkowie jej przedstawiciele, uzupełnili niezbędne dokumenty.
- Firma ta spełnia wszystkie formalne wymogi. Jeśli uda się nam ostatecznie porozumieć, transakcja może być zawarta jeszcze w tym tygodniu - mówi burmistrz Nowosielski.
Po tym, jak gmina otrzymała ofertę wspomnianej firmy burmistrz poinformował o tym fakcie spółkę TMW. W odpowiedzi TMW zaproponowało gminie tę samą, co wcześniej ofertę: zakup maszyn również za 1,225 mln złotych, ale płatne w ratach do połowy 2006 roku.
Ofeta TMW jest więc mniej korzystna dla miasta. Zawsze bowiem lepszy jest kupiec, który płaci za towar gotówką, niż ten który obiecuje spłatę należności w ratach.
Przewagą oferty TMW jest to, że maszyny zostałyby w Wyszkowie i być może kiedyś powstałyby przy nich miejsca pracy dla wyszkowian.
Jednak burmistrz popierany przez większość radnych stoi na stanowisku, że względy ekonomiczne mają tu znaczenie decydujące. Grzegorz Nowosielski zapewnia, że gdyby oferty obu firm były bliskie, bez wahania wybrałby TMW, bo nadal zależy mu, żeby maszyny pozostały w Wyszkowie, ale prawa rynku są jasne. Burmistrz dodaje, że ofertę zawsze można zmienić i być może TMW jeszcze to zrobi. Przypomnijmy, że TMW jest w posiadaniu niektórych maszyn, które kupiła od miasta za 210 tysięcy złotych. Pozostałe maszyny dzierżawi do końca miesiąca.
Dla miasta istotny jest zastrzyk pieniędzy na początku roku, którym niewątpliwie byłaby jednorazowa zapłata za maszyny, stąd też oferta TMW jest mniej korzystna. Zdaniem niektórych radnych to banki są od udzielania kredytów, a nie gmina od rozkładania należności na raty. Z drugiej jednak strony burmistrz zapewnia, że docenia to, co zrobiła spółka TMW i jej właściciele dla załogi, oraz zaangażowanie pracowników w ratowanie zakładu.
Czy burmistrz jest zadowolony z takiej sprzedaży i czy jego zdaniem jest korzystna dla gminy?
- Wolałbym, aby te maszyny pozostały w Wyszkowie i nie ukrywałem tego, ale jednocześnie muszę brać pod uwagę względy ekonomiczne i polegam tu także na podobnej opinii radnych w tej sprawie - odpowiada Grzegorz Nowosielski.
W środę 24 listopada w ogólnopolskiej prasie ma ukazać się ogłoszenie o przetargu na nieruchomości po FSO, a w zasadzie dwa ogłoszenia - jedno na największą i uzbrojoną działkę i drugie na nieruchomość dzierżawioną obecnie przez TMW. Ogłoszenia są dwa dlatego, że być może w przypadku, gdy TMW nie kupi maszyn, nie będzie chciało dalej dzierżawić nieruchomości i sytuacja tego terenu ulegnie zmianie. Zasady przetargu będą podobne do tego wycofanego w lipcu. Ma być rozstrzygnięty w połowie stycznia. Cena wywoławcza sięgnie w sumie około siedmiu milionów złotych - największa działka to około 4 mln, ta z mediami - milion i ta dzierżawiona przez TMW - 2,5 mln złotych. Grzegorz Nowosielski nie spotkał się dotychczas z przedstawicielami firmy Winkowski (wcześniej bardzo zainteresowanej odkupieniem od miasta hal fabrycznych), ale jest z firmą w kontakcie i jest ona informowana o tym, co dzieje się w sprawie schedy po FSO.
Pieniądze, które gmina zyska ze sprzedaży majątku w całości burmistrz chciałby przeznaczyć na miejskie inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki