Wydarzenia
  Rozrywka

  Studniówki 2019

  Rozwiń
  Masowy odstrzał dzików 2019: Protest ekologów i Zielonych...

  Masowy odstrzał dzików 2019: Protest ekologów i Zielonych 9.01 przed Sejmem [ZDJĘCIA] "To myśliwi roznoszą ASF" [WIDEO]

  KJ, Jakub Oworuszko

  Polska

  Polska

  Źródło: TVN 24

  Odstrzał dzików. W środę 9 stycznia 2019 r. pod Sejmem odbył się protest przeciwko postulowanemu przez rząd masowemu odstrzałowi tysięcy dzików. Mimo mroźnej pogody pojawiło się na nim kilkaset osób. "To myśliwi roznoszą ASF" - głosiło jedno z haseł. Oto zdjęcia z pikiety.
  Protest przeciw odstrzałowi dzików pod Sejmem (9/01/2019)
  1/48
  przejdź do galerii

  Protest przeciw odstrzałowi dzików pod Sejmem (9/01/2019) ©Paweł Wiśniewski

  Na proteście zorganizowanym przez ekologów pod Sejmem zebrało się kilkaset osób.

  - Obecny rząd sprawia, że co chwila jesteśmy na ulicach. Pamiętamy Puszczę Białowieską, której nieszczęście jeszcze się nie skończyło. Pamiętamy „lex Szyszko”. Pamiętamy plany ogromnych przywilejów dla myśliwych. Pamiętamy, że PiS obiecało zakaz hodowli zwierząt na futra i cichaczem się z tego wycofało - mówiła Małgorzata Tracz, przewodnicząca Zielonych - Dzisiaj zebraliśmy się w obronie dzików.
  To są koszmarne plany ministerstw Środowiska i Rolnictwa, by pozbyć się całego gatunku dzika w Polsce pod pretekstem choroby ASF. To nie jest rozwiązanie. Taka rzeź na dzikach spowoduje, że choroba będzie się jeszcze bardziej rozprzestrzeniać. Idzie rok wyborczy. PiS próbuje pozyskać rolników kosztem dzików.

  STOP RZEZI DZIKÓW PETYCJA


  Organizatorzy zachęcają do podpisywania petycji skierowanej do ministra środowiska. Petycję można znaleźć TUTAJ

  Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!

  Odstrzał dzików ma się rozpocząć w weekend 12-13 stycznia i zostać powtórzony także 19-20 i 26-27 stycznia. W tym czasie zastrzelonych zostanie 210 tysięcy zwierząt. - Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF), to choroba nie zostanie opanowana - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zwrócił się do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o ograniczenie liczby dzików w Polsce. Sam pomysł pochodzi od Głównego Lekarza Weterynarii.


  Wartym podkreślenia jest fakt, że przeciwni masowemu odstrzałowi dzików są nie tylko ekolodzy, ale także część myśliwych. - To niehumanitarny i nieskuteczny sposób na walkę z ASF - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy fundacji WWF Polska. - Las bez dzików nie będzie już taki sam - podkreśla, zwracając przy tym uwagę, że dziki stanowią jeden z głównych komponentów bazy pokarmowej dla wilków, które po odstrzale dzików mogą częściej atakować zwierzęta gospodarskie.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Specjalnie dla Was

  Wideo