Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałkowie chcą wyższych pensji dla doradców i pieniędzy na inwestycje w doradztwo

Monika Kaczyńska
Udział w komisjach klęskowych to jeden z obowiązków, który doszedł doradcom
Udział w komisjach klęskowych to jeden z obowiązków, który doszedł doradcom
Konwent marszałków województw z inicjatywy Marka Woźniaka – marszałka województwa wielkopolskiego wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów o dofinansowanie ośrodków doradztwa rolniczego. Chodzi tu zarówno o pieniądze na nowe zadania, którymi ośrodki są obciążane, jak i podwyżki pensji. W całym kraju w ośrodkach doradztwa rolniczego pracuje około 5 tysięcy osób. W Wielkopolsce zatrudnienie to według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi około 450 osób. Doradcy obowiązków mają sporo.

Rolnicy mogą korzystać z ich wiedzy na temat żywienia zwierząt, uprawy, ale także wykorzystania funduszy unijnych, tworzenia grup producenckich i wielu innych. Wciąż jednak dochodzą im nowe obowiązki. Jak podkreślają marszałkowie województw, za zwiększeniem zakresu zadań, nie idą dodatkowe pieniądze. I to nie tylko te, które pozwoliłyby doradcom za dodatkową pracę zapłacić. Także kupienie potrzebnego sprzętu do realizacji nowych zadań pozostaje zmartwieniem dyrektorów ośrodków doradztwa rolniczego.

 

Te ostatnie zaś utrzymują się z dotacji oraz prowadzonej działalności gospodarczej, która jednak jest działalnością dodatkową ośrodków. - Faktycznie zarabiamy bardzo mało – mówi jeden z doświadczonych doradców. - Jeśli mamy spełniać swoje zadania musimy naprawdę sporo wiedzieć i cały czas się dokształcać. Pensje niewiele różniące się od płacy minimalnej do tego nie zachęcają. Na dłużej zostają u nas pasjonaci. To dobrze, ale czy to powód, żebyśmy nie byli godnie wynagradzani?

 

Jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego w ubiegłym roku średnia płaca brutto w WODR wynosiła 2269,94 zł. Doradcy pracujący w terenie, bezpośrednio z rolnikami otrzymywali brutto 1855,34 zł.

Mimo, że tak niskie płace pochłaniały 80 proc. pieniędzy, którymi dysponował ośrodek. Zdaniem marszałków, aby ośrodki doradztwa mogły dobrze realizować swoje cele na pensje nie powinno iść więcej niż 55 – 60 proc. budżetu. To pozwoliłoby nie tylko na konieczne inwestycje, ale i sfinansowanie podnoszenia kwalifikacji przez doradców.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marszałkowie chcą wyższych pensji dla doradców i pieniędzy na inwestycje w doradztwo - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki