Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Kijowie. Wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Marszałek Senatu RP w ukraińskim parlamencie
Marszałek Senatu RP w ukraińskim parlamencie twitter.com/profGrodzki
– Rosyjski szowinizm imperialny doprowadził do zbrodni ludobójstwa. Należy dokładnie przeanalizować rosyjskie przestępstwa w Mariupolu, Buczy, Charkowie oraz dziesiątkach innych miast - to po prostu przestępstwa wojenne czy ludobójstwo? Pokojowo nastawionych mieszkańców Ukrainy mordują tylko dlatego, że są Ukraińcami. Jak może to nie być ludobójstwem? Co wtedy ludobójstwem miałoby być? – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki występując przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Delegacja Senatu RP, w skład której weszli marszałek Tomasz Grodzki, wicemarszałkowie Gabriela Stanecka-Morawska, wicemarszałek Michał Kamiński oraz szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki, a także delegacja Senatu Czech złożyła wizytę w Kijowie, by – jak twierdzą – okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją.

W wygłoszonym po ukraiński wystąpieniu przed Radą Najwyższą Ukrainy marszałek Senatu Tomasz Grodzki porównał zrujnowane przez rosyjskich okupantów ukraińskie miasta do zrównanej z ziemią na rozkaz Hitlera Warszawy. – Wywołuje to najstraszniejsze skojarzenia z tymi czasami, o jakich tyle razy mówiliśmy: »nigdy więcej« – powiedział.

– Rosyjski szowinizm imperialny doprowadził do zbrodni ludobójstwa. Należy dokładnie przeanalizować rosyjskie przestępstwa w Mariupolu, Buczy, Charkowie oraz dziesiątkach innych miast - to po prostu przestępstwa wojenne czy ludobójstwo? Pokojowo nastawionych mieszkańców Ukrainy mordują tylko dlatego, że są Ukraińcami. Jak może to nie być ludobójstwem? Co wtedy ludobójstwem miałoby być? - mówił Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu oświadczył, że takie przestępstwo nie może pozostać bez kary. – Wcześniej, czy później - liczę na to, że wcześniej - mordercy, gwałciciele, grabieżcy i im podobni powinni być ukarani. Jeśli nie damy rady ukarać przestępstw Rosji, podamy w wątpliwość wszelkie osiągnięcia naszej cywilizacji – powiedział.

Wskazywał, że Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął już prace i naszym wspólnym obowiązkiem jest „zadbać o to, aby żaden z morderców nie spał spokojnie”.

Ponadto marszałek Senatu stwierdził, że „interes narodowy Polaków, Niemców, Anglików, całego wolnego świata sprowadza się do tego, by przekazać Ukrainie jak najwięcej wszystkiego, co konieczne, by zwyciężyć nad agresorem i pognać go z powrotem do jego euroazjatyckiego legowiska”.

– Będziemy walczyć o to, aby Ukraina jak najszybciej weszła do rodziny państw Unii Europejskiej. (...) Naszym obowiązkiem jest odbudowa Ukrainy – mówił Tomasz Grodzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Kijowie. Wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki