MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mapa wyników matur 2024. Gdzie najlepiej poszedł egzamin? Który przedmiot wypadł najgorzej? To może być zaskoczenie

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Maturzyści poznali wyniki swojej intensywnej majowej pracy. Wiemy już, jak poszły matury, które odbywały się w tym roku w terminie 7-26 maja. CKE opracowała mapę wyników matur 2024, dzięki której możemy sprawdzić, w jakich województwach egzamin poszedł najlepiej, a w jakich najgorzej, a także porównać wyniki z tymi z ubiegłych lat.

Spis treści

Wyniki egzaminu maturalnego z podziałem na województwa

Takie są średnie wyniki matur obowiązkowych 2024 z podziałem na województwa. Gdzie poszło najlepiej?
Takie są średnie wyniki matur obowiązkowych 2024 z podziałem na województwa. Gdzie poszło najlepiej? fot. Krzysztof Kapica/Polska Press

9 lipca ok. godz. 10.00 CKE przedstawiło średnie wyniki matury 2024. Jak się okazuje najlepiej zdanym egzaminem był egzamin z języka angielskiego – średni wyniki z tego przedmiotu to 78 proc. Nieco dalej za nim matematyka – 63 proc. i język polski ze średnią 61 proc.

Tak prezentuje się odsetek zdawalności matury z podziałem na regiony.
Tak prezentuje się odsetek zdawalności matury z podziałem na regiony. zrzut ekranu CKE

Matura z języka polskiego: w którym regionie wypadła najlepiej?

Matura z polskiego budzi zwykle wiele emocji, maturzyści chętnie się również odwołują od wyniku tego egzaminu i szukają dodatkowych punktów, które mogły umknąć egzaminatorom.

Średnie wyniki matury pisemnej z polskiego 2024.
Średnie wyniki matury pisemnej z polskiego 2024. zrzut ekranu CKE

Język polski na egzaminie maturalnym najlepiej napisali maturzyści z województwa mazowieckiego, którzy uzyskali średni wynik 63,67 proc., tuż za nimi znalazło się województwo małopolskie z wynikiem 63,51 proc., trzecie na podium województwo śląskie ze średnią 63,2 proc. Najniższy średni wyniki uzyskało województwo opolskie, 56,57 proc.

Oprócz matury pisemnej z języka polskiego, obowiązkowa jest matura ustna z tego przedmiotu. O egzaminach ustnych rozmawiałam z dr. Łukaszem Tupaczem:

Czasami, wnikliwie analizując kryteria oceniania, staraliśmy się „znaleźć” punkty, które pozwoliłyby uczniowi osiągnąć próg zdawalności. Mam tu na myśli raczej bardzo słabe wystąpienia.

Co natomiast o egzaminie ustnym z polskiego mówią statystyki?

Wyniki matur ustnych z polskiego.
Wyniki matur ustnych z polskiego. zrzut ekranu CKE

Sytuacja ma się inaczej niż w przypadku egzaminu pisemnego. Najlepiej z ustnym egzaminem poradzili sobie abiturienci w województwie podkarpackim – średni wynik to 72,51 proc. Nieco gorszy, choć równie dobry średni wynik osiągnięto w województwie lubelskim – 71,68 proc.

Przeczytaj też: Łatwy arkusz – kiepski wynik. Dlaczego matura z polskiego wypadła tak słabo? „Zdający traktują język polski po macoszemu”

Egzamin dojrzałości z matematyki

Choć królowa nauk często przeraża młodych ludzi, egzamin maturalny z matematyki wypadł lepiej niż język ojczysty. Najlepiej z matematyką poradzili sobie uczniowie z województwa mazowieckiego. Średni wynik to 65,63 proc. (41 755 zdających). Równie wysoki wynik uzyskano w województwie świętokrzyskim, tam średnia wyniosła 65,25 proc.Najniższy średnik wynik osiągnęli abiturienci z województwa opolskiego, tam było 5259 zdających, a ich średni wynik wyniósł 59,84 proc.

Takie są średnie wyniki na maturze z matematyki 2024.
Takie są średnie wyniki na maturze z matematyki 2024. zrzut ekranu CKE

Może cię zainteresować: Jak wyglądały wyniki matur w latach 2023 i 2024? Te liczby dają do myślenia

Język angielski na maturze 2024, te województwa są najlepsze

Matura z języka angielskiego wypadła dużo lepiej niż matura z pozostałych przedmiotów obowiązkowych. W którym województwie najlepiej poszedł egzamin pisemny z angielskiego?

Średnie wyniki na maturze pisemnej z języka angielskiego.
Średnie wyniki na maturze pisemnej z języka angielskiego. zrzut ekranu CKE

Najlepszy wynik ponownie uzyskali maturzyści z województwa mazowieckiego 80,95 proc. to średni wynik. Jeśli chodzi o egzamin ustny z języka angielskiego, to najwyższa średnia jest nieco niższa 79,33 proc. i uzyskali ją abiturienci z województwa lubuskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa wyników matur 2024. Gdzie najlepiej poszedł egzamin? Który przedmiot wypadł najgorzej? To może być zaskoczenie - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki