Manifestacja medyków pod Sejmem. „Test wiarygodności polityków”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Udostępnij:
Przed gmachem parlamentu manifestują przedstawiciele zawodów medycznych, w związku z głosowaniem w Sejmie zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ostatecznie Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przypomina, że nowelizacja ustawy będąca projektem rządowym i nazywana potocznie „ustawą Niedzielskiego” była głównym powodem wielkiego protestu 12 maja br. oraz pierwszej fali strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych w całym kraju 7 czerwca br.

Związkowcy uważają, że projekt nie gwarantuje „stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego”.

Ustawa trafiła do Senatu, który wprowadził do niej trzy poprawki. Jedna z nich zakłada zwiększenie skali podwyżek minimalnego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia wobec zapisanej w rządowej nowelizacji ustawy i przyjętej przez Sejm pod koniec maja. Izba zwiększyła także wszystkie współczynniki pracy, według których wyliczane są najniższe pensje.

Dziś Sejm ma rozpatrzyć senacką uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

„Medycy pod Sejmem”

W związku z tym we wtorek o godz. 11.00 przed gmachem paramentu ponownie zebrali się przedstawiciele służby zdrowia. Do pielęgniarek dołączyli także pielęgniarze i położni - oraz zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii, fizjoterapii i analityki medycznej, ratownicy medyczni oraz współpracujący z FZZ lekarze i farmaceuci oraz przedstawiciele zawodów niemedycznych z całej Polski.

Związkowcy podkreślają, że odrzucenie przez Sejm poprawek Senatu przekreśli „zapowiadaną po raz kolejny poprawę jakości systemu zdrowia”.

- 15 czerwca będzie dniem testu wiarygodności polityków obiecujących obywatelom RP od lat zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych, zmniejszenie kolejek, zniesieni limitów do specjalistów i wyższe wynagrodzenia kadr medycznych - zapowedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Protest rozpoczął się minutą ciszy za personel medyczny, który oddał życie, ratując pacjentów zakażonych koronawirusem.

Pielęgniarki trzymają transparenty z takimi hasłami jak „Za ciężką pracę te pieniądze nam się należą”, „Godna płaca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu”, „Pacjencie zaopiekuj się sam”, czy „Chory nie wadzi nikomu, niech leczy się sam i w domu”.

Sejm odrzuca poprawki Senatu. Niedzielski: Obietnica bez pokrycia

Sejmowa większość nie poparła zaproponowanych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że że poprawki Senatu to obietnica bez pokrycia. - Koszt półroczny tego podwyższenia to 6,5 mld zł, a roczny - 12 mld. To obietnica bez pokrycia. Namawiam do odpowiedzialnego wyboru – mówił szef resortu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Manifestacja medyków pod Sejmem. „Test wiarygodności polityków” - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Adam

Czekam na wytyczne z mojego sztabu dowodzącego przy ul Nowogrodzkiej.

Komentarz wkrótce.

Tymczasem:

Wina Tuska orz ostatnich 8 lat rządów szajki PO PSL

PS. Jarosławie - mój Panie - kocham Cię

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie