Mandat 500 zł za zbieranie grzybów. Kiedy możesz go dostać? Czego nie wolno robić w lesie? Sprawdź, zanim wybierzesz się na grzybobranie

EBBA
Akcja "Jesień 2021" Straż Leśna będzie patrolować lasy. Za łamanie przepisów mandaty do 500 zł.
Akcja "Jesień 2021" Straż Leśna będzie patrolować lasy. Za łamanie przepisów mandaty do 500 zł. Fot. Paweł Dubiel
Udostępnij:
Lasy Państwowe rozpoczęły akcję „Jesień 2021”. Straż Leśna będzie sprawdzać m.in. czy osoby wybierające się do lasów nie śmiecą i nie płoszą zwierząt. Mandat za takie wykroczenia może wynieść do 500 zł, ale sprawa może zostać także skierowana do sądu, gdzie kara może wzrosnąć.

Grzybobranie 2021. Straż Leśna patroluje lasy

Akcja „Jesień 2021” ma charakter ogólnopolski i jest prowadzona od 14 września do 8 października. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych. Ma ona na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

– Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach.

Mandat 500 zł za zbieranie grzybów. Kiedy możesz go dostać?

Mandat za takie wykroczenia może wynieść do 500 zł, ale sprawa może zostać także skierowana do sądu, gdzie kara może wzrosnąć. Jak zaznaczają Lasy Państwowe, korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków.

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami. Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

SPRAWDŹ TEŻ:

Niektóre grzyby jadalne są na tyle charakterystyczne, że trudno je z czymkolwiek pomylić. Niestety istnieją wyjątki, które mogą przyczynić się do tragedii. Które gatunki grzybów trujących łatwo pomylić z jadalnymi? Sprawdź w galerii --->

Trujące grzyby w Polsce, które łatwo pomylić z jadalnymi. Uw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mandat 500 zł za zbieranie grzybów. Kiedy możesz go dostać? Czego nie wolno robić w lesie? Sprawdź, zanim wybierzesz się na grzybobranie - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie