Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej świętuje 60-lecie. 8.11.2021. Zdjęcia

Hanna Chromińska
W poniedziałek 8 listopada 2021 w Zespole Szkół im. Staszica w Małkini Górnej odsłonięto tablicę przedstawiającą patrona szkoły. Odsłonięcie tablicy jest elementem obchodów 60-lecia szkoły. Ze względu na pandemię uroczystość miała bardzo kameralny charakter.

Początki szkoły sięgają roku 1959, kiedy to w październiku Tadeusz Gosiewski, Marian Kordykiewicz i Regina Bujalska zorganizowali Szkołę Przysposobienia Zawodowego z kierunkami kształcenia: obróbka ręczna i gospodarstwo domowe. Siedzibą nowo powołanej szkoły był budynek Szkoły Podstawowej przy ul. Ostrowskiej w Małkini.

Od września 1960 roku Szkoła Podstawowa nie mogła już zapewnić właściwych warunków nauki klasom męskim, wobec czego zaszła konieczność organizacji bazy dydaktycznej w baraku po starej Szkole Podstawowej przy ul. Nurskiej 27 (obecnie ul. Mickiewicza 3). W kwietniu 1961 roku po wizytacji pracowników Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego, którzy dokonali pozytywnej oceny pracy szkoły, stworzyła się możliwość powołania Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

60-lecie Zespołu Szkół im. Staszica w Małkini

Zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 16 sierpnia 1961 roku na bazie Szkoły Przysposobienia Zawodowego została powołana w Małkini Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Jej organizację powierzono Albertowi Polińskiemu. 1 września 1961 roku zainaugurowano pierwszy rok szkolny w siedzibie szkoły – baraku przy ul. Nurskiej 27, w którym zlokalizowane były również warsztaty szkolne. Wkrótce adaptowano kolejny drewniany budynek przy ul. Nurskiej (opuszczony przez szkołę podstawową), który do roku 1969 był siedzibą Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Pierwsi absolwenci w liczbie 26 opuścili mury szkoły w czerwcu 1963 roku. Rok później pozyskano teren pod budowę nowego budynku szkolnego. Budowę rozpoczęto od postawienia internatu na 200 miejsc, który został oddany do użytku w roku szkolnym 1967/1968. Sam budynek szkolny przy ul. Nurskiej 150 oddano do użytku w 1969 roku. W latach 1969-1970 roku zakończono budowę sali gimnastycznej oraz rozpoczęto budowę warsztatów szkolnych (ukończono ją w roku 1971). Z biegiem czasu wprowadzano również nowe kierunki kształcenia.

W maju 1976 roku w murach szkoły odbył się pierwszy w jej dziejach egzamin maturalny, do którego przystąpili absolwenci Liceum Zawodowego.

Dla jednych "zawodówka", dla innych "Staszic"

1 czerwca 1976 roku powołano Zespół Szkół Zawodowych, w skład którego wchodziły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Zawodowe i Technikum Mechaniczne dla pracujących na podbudowie ZSZ.

W roku 1977 szkoła otrzymała imię Stanisława Staszica, a od roku 2001 funkcjonuje jako Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej.

Witając uczestników uroczystości dyrektor Agnieszka Gaś zwróciła uwagę na wybór daty:

- Nasza sześćdziesięcioletnia szkoła nosi imię Stanisława Staszica od 15 października 1977 r. Tego dnia odsłonięto tablicę z wizerunkiem patrona i przekazano szkole sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Kolejny sztandar szkoła otrzymała w roku 2001. Niemal dokładnie w dniu 266. urodzin Stanisława Staszica ponownie odsłaniamy odnowioną tablicę z jego wizerunkiem – tablicę, która w ciągu ponad 20 lat ozdabiała front budynku szkoły, a przez następne lata – zniszczona i zapomniana – czekała na odnowienie i powrót. Symbolem tradycji naszej szkoły jest odsłaniana dziś tablica z wizerunkiem patrona i obecne na dzisiejszej uroczystości dwa poczty sztandarowe – ze sztandarem Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i sztandarem Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica.

Mówiąc o naszej szkole starsi absolwenci używają określenia „zawodówka”, dla młodszych to „Staszic”. Ja najbardziej lubię określenie „nasza szkoła”

– mówiła dyrektor Agnieszka Gać.

Po krótkiej prezentacji sylwetki Stanisława Staszica i historii szkoły tablicę odsłonili wspólnie: dyrektor Agnieszka Gaś i Stefan Rostkowski – radny i członek zarządu powiatu ostrowskiego.

Przeczytaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki