Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Uwaga mieszkańcy! Urzędnicy wkrótce ruszą w teren

Mieczysław Bubrzycki
Radni obradowali 21 lipca
Radni obradowali 21 lipca Mieczysław Bubrzycki
Porządek obrad wczorajszej sesji Rady Gminy w Małkini Górnej był krótki.

Na początku wczorajszej sesji RG w Małkini Górnej wójt Bożena Kordek wnioskowała, aby porządek obrad skrócić o dwa punkty dotyczące odpadów komunalnych.

Główna zmiana w uchwale dotyczącej odbierania odpadów komunalnych miała dotyczyć wprowadzenia zasady, aby popiół i odpady zielone każdy z mieszkańców gromadził osobno. Każdy, a nie tylko ci, którzy zadeklarowali segregację odpadów. Problem polega na tym, że za składowanie odpadów zmieszanych, w których znajduje się popiół, trzeba płacić znacznie więcej niż za takie bez popiołu.

- W sumie problem dotyczy kilkunastu posesji w gminie – tłumaczy Leszek Nakielski, prezes ZGKiM w Małkini. - Warto to uregulować w przepisach, bo teraz osobny samochód jeździ, aby zebrać śmieci tylko od nich, bo to bardziej nam się opłaca niż znacznie wyższe opłaty za składowanie.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, postulowane zmiany w uchwale o odpadach, ale także związane z tym zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie, będą rozpatrzone na jednej z sesji pod koniec roku.

W gminie jest problem niepłacenia za odbierane śmieci. W ostatnich trzech tygodniach gmina wysłała 130 upomnień do właścicieli posesji, którzy nie płacą. Rozpoczęły się już także kontrole. 10 lipca urzędnicy gminni udali się do wsi Klukowo – Morgi i zlustrowali 6 posesji pod kątem przestrzegania ustawy o przestrzeganiu porządku w gminach. To pierwsza taka kontrola.

Radni większością głosów (8 za, 4 przeciw) uchwalili tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych dla tzw. nauczycieli wspomagających pracujących w gminnych szkołach i przedszkolach.

W najbliższym czasie gmina zaciągnie 1 mln zł pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która zostanie wykorzystana na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek na budowę sieci kanalizacyjnej w Małkini. Pożyczka była przewidziana w uchwale budżetowej, radni uchwalili ją jednogłośnie.

Radni uchwalili też liczne zmiany w tegorocznym budżecie, które z reguły dotyczą przesunięć środków w wydatkach na inwestycje. Jedną z poważniejszych jest budowa kanalizacji w Małkini (ulica Nurska i ulica 1 Maja). W ostatnim czasie gmina podpisała umowę z firmą PRIM SA z Ełku, który jest wykonawcą – zakończenie budowy przewidywane jest w październiku.

Nowym pomysłem pani wójt jest akcja „Urząd w terenie”. Już w sierpniu gminni urzędnicy spotkają się z ludźmi w poszczególnych wsiach. Będą podróżować po gminie specjalnie oznakowanym samochodem.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Tygodnika w Ostrowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki