Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Radni uchwalili plan i strategię. Gmina może teraz zdobywać pieniądze!

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
W czasie ostatniej sesji radni gminy Małkinia Górna uchwalili kilka dokumentów. Najważniejszy z nich to strategia rozwoju gminy do 2022 roku.

Aby gminy mogły starać się o pieniądze zewnętrzne, muszą opracować odpowiednie plany i strategie. W Małkini Górnej uchwalono je na ostatniej sesji.

Plan gospodarki niskoemisyjnej jest niezbędny, aby zdobyć środki na przedsięwzięcia proekologiczne, które mają obniżyć emisję dwutlenku węgla. Gmina Małkinia Górna zleciła jego wykonanie firmie Meritum Competence. Kosztowało to ponad 20 tys. zł, ale gmina uzyskała dotację na pokrycie 75 proc. kosztów.

Z wyliczeń zaprezentowanych w planie wynika, że w gminie Małkinia Górna ponad 72 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z budynków mieszkalnych, a ponad 11 proc. emitują samochody. Przyjęty przez radę plan jest niezwykle precyzyjny - przewiduje, że do 2020 roku emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 6,16 proc.

Redukcję dwutlenku Można to osiągnąć m.in. przez modernizację kotłowni, wymianę pieców c.o., termomodernizację budynków i modernizację oświetlenia ulicznego.
Niemal wszystkie tego typu przedsięwzięcia dofinansowane są z funduszy unijnych, o które gmina będzie zabiegać.

Własnymi siłami sporządzono natomiast strategię rozwoju gminy Małkinia Górna na lata 2016 – 2022. Zespół powołany w tym celu przez wójt Bożenę Kordek składał się z 28 osób. To bardzo poważny dokument, liczy 115 stron. Najpierw jest szczegółowy obraz gminy, potem diagnoza jej mocnych i słabych stron oraz próba nakreślenia przyszłości.

Najważniejszy w strategii jest wykaz inwestycji priorytetowych zaplanowanych w tym czasie. Wójt Bożena Kordek odczytała prawie wszystkie, ale zastrzegła, że realizacja wszystkich nie jest przesądzona.

- Proszę traktować tę strategię w sposób bardzo plastyczny – powiedziała.

Znaczną część strategii stanowi omówienie ponad 100 ankiet zawierających po około 50 pytań, które dobrowolnie wypełniali mieszkańcy. Są w niej także obfite cytaty z ankiet. Wiceprzewodniczący rady Arkadiusz Murawski zaproponował, aby wykreślić z dokumentu te cytaty pochodzące z anonimowych ankiet, które – jego zdaniem – nic nie wnoszą, a niektóre mogą bulwersować. Poparł go przewodniczący Zbigniew Nietubyć. Pani wójt broniła cytatów. W głosowaniu za ich wykreśleniem głosowało 4 radnych, przeciw było 9, wstrzymał się 1.

Cytaty więc pozostały i strategia też.

Więcej przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki