Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Prapremiera musicalu „Ramię w ramię ku niepodległości” [ZDJĘCIA]

Hanna Chromińska
Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości musicalem prezentującym obraz ważnego i trudnego momentu z dziejów Polski.

Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości musicalem prezentującym obraz ważnego i trudnego momentu z dziejów Polski.

9 września w Małkini Górnej odbyła się prapremiera musicalu „Ramię w ramię ku niepodległości”.
To autorski projekt zespołu młodych osób działających w Ostrowi Mazowieckiej, koordynowanym przez Dominikę Potomską i Pawła Pecurę.

Tekst napisał Michał Świderski, muzykę skomponował Miłosz Podbielski. W spektaklu wyreżyserowanym przez Piotra Trentowskiego wystąpiło 30 aktorów - amatrorów z powiatu ostrowskiego.

„Ramię w ramię ku niepodległości” prezentuje postawy dwóch pokoleń rodziny Zbrojewiczów, które w obliczu wielkiego historycznego przełomu muszą dokonywać trudnych wyborów. Tłem rozterek i dylematów moralnych Julka, jego ojca i stryja są epizody z okresu I wojny światowej.

Wraz z bohaterami spektaklu widzowie śledzą narastanie społecznych niepokojów, ewolucję postaw różnych grup etnicznych, poszukiwanie sojuszników w drodze do wolności i bratobójcze starcia Polaków służących we wrogich armiach. Symbolem okrucieństwa wojny jest bitwa pod Tannenbergiem, którą w sierpniu 1914 r. stoczyły wojska rosyjskie i niemieckie.

W zakończonej zwycięstwem Niemiec bitwie poległo ponad 30 tys. żołnierzy - wśród nich tysiące Polaków noszących mundury niemieckie i rosyjskie. Poszukiwanie motywacji i środków do walki o niepodległość przedstawiają postawy dowódcy oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Ignacego Zbrojewicza, który pod Tannenbergiem dostał się do niewoli niemieckiej. Pierwszy z nich zakazuje niepotrzebnego okrucieństwa i mordów, drugi żyje żądzą zemsty za doznane cierpienia. Julek, któremu wojna odebrała ojca i beztroskie dzieciństwo musi zdecydować, która z tych postaw jest mu bliższa.

Projekt został sfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz licznych sponsorów.

Po spektaklu Eliza Drewnowska - prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” ze wzruszeniem pogratulowała twórcom i aktorom stworzenia tak przejmującego widowiska i podziękowała za pozytywne emocje i przypomniała, że kolejne spektakle odbędą się w Makowie Mazowieckim (23 września), Wąsewie (29 września, Pułtusku (6 października), Myszyńcu (7 października), Bogutach-Piankach (13 paźzdziernika), Różanie (14 października), Wiźnie (27 października), Sulejówku (28 października) i Ostrowi Mazowieckiej (11 listopada).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki