MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Ponad 6 milionów złotych na inwestycje w regionie od samorządu Mazowsza i z UE. Umowy podpisane zostały 16.07.2021

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Samorząd Mazowsza i UE wsparły kolejne inwestycje w subregionie ostrołęckim. Pieniądze trafiły do gmin z powiatów: ostrowskiego, makowskiego i wyszkowskiego. Umowy podpisane zostały 16 lipca 2021 w Małkini Górnej. Jakie inwestycje będą realizowane z dofinansowaniem? Przeczytajcie niżej.

Budowa kanalizacji sanitarnej na ul. Brokowskiej i Strażackiej w Małkini Górnej, wsparcie dla sołectw i na ochronę gruntów leśnych i rolnych, średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Kamieńczyk, czy wsparcie dla ROD Kamieńczyk – to inwestycja ze wsparciem samorządu Mazowsza w wysokości ponad 4,4 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.

Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowościach Małkinia Górna, Zawisty, Nadbuże, Rostki Wielkie

W ramach inwestycji wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna wraz z przyłączami w miejscowości Małkinia Górna, Zawisty, Nadbużne i Rostki Wielkie. System wodno-ściekowy funkcjonujący obecnie nie jest wystarczająco rozbudowany dlatego jest to priorytetowa inwestycja dla zapewnienia rozwoju społeczno-gospodarczego gminy. Brak rozbudowy systemu może prowadzić do zanieczyszczenia rzeki Bug i położonych w pobliżu aglomeracji terenów o wysokich walorach przyrodniczych, w tym położonej w obszarze gminy Doliny Bugu czy Puszczy Białej.

Zadanie obejmuje rozbudowanie ponad 4,8 tys. m kanalizacji grawitacyjnej 304,9 m kanalizacji tłoczonej oraz 825,9 m odgałęzienia. Powstaną także dwie przepompownie ścieków wraz z wykonaniem ich zasilania. Odtworzone będą również nawierzchnie utwardzone. Samorząd Mazowsza na ten cel przekaże 4 mln zł.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Kamieńczyk

Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Odpowiedzią na potrzeby druhów są programy pomocowe samorządu Mazowsza. Dlatego samorząd Mazowsza przekaże dla Wyszkowa 90 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kamieńczyk.

Siłownia zewnętrza w ROD Kamieńczyk

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2021 to program zachęcający do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. Decyzją radnych województwa mazowieckiego 89 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma ponad 800 tys. zł wsparcia z budżetu Mazowsza. Wśród nich znalazł się ROD Kamieńczyk. Otrzyma on 8 tys. zł dofinansowania. Dzięki tym środkom działkowcy zyskają nową siłownię zewnętrzną.

11 projektów sołeckich z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 11 inicjatyw sołeckich z gmin Młynarze, Halinów i Suchożebry. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów.

TYGODNIK OSTROŁĘCKI

Termomodernizacja budynków w Gminie Czerwonka czy modernizacja i renowacja zabytkowego parku w Wyszkowie – to inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu z UE. Zarząd województwa mazowieckiego przyznał na te działania ponad 1,6 mln zł z programu regionalnego (RPO WM 2014-2020).

Gmina Czerwonka (powiat makowski)

Termomodernizacja budynków: Urzędu Gminy Czerwonka, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz świetlicy wiejskiej Janopole.

Dzięki środkom z UE budynki gminne przejdą modernizację energetyczną. W ramach inwestycji w budynku urzędu gminy stary system ogrzewania zostanie zastąpiony pompami ciepła, co pozwoli znacznie obniżyć koszty jego eksploatacji. W trzech budynkach zostanie także ocieplony dach i ściany zewnętrzne. Dodatkowo, w budynku urzędu i GOPS zostaną docieplone ściany, wymienione okna oraz oprawy oświetleniowe na oprawy LED. Ponadto w urzędzie gminy i świetlicy zostanie zastosowana instalacja fotowoltaiczna.

Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania i eksploatacji budynków, większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy oraz ograniczy emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Budynki zyskają nową estetykę i poprawi się komfort ich użytkowania.

Całkowita wartość projektu: 1 424 944,52 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 926 812,36 zł

Modernizacja i renowacja zabytkowego parku w Wyszkowie

Dzięki pracom modernizacyjnym i renowacyjnym w zabytkowym parku zostaną utworzone trzy strefy tematyczne: gospodarczego Wyszkowa, Jerzego Różyckiego i zdrowia. Na odrestaurowanym murku powstaną tablice z ciekawostkami na temat wyszkowskiego przemysłu wraz z ich digitalizacją. Wzdłuż alejek usytuowane zostaną rzeźby wiewiórek z brązu. Każda z nich będzie posiadała charakterystyczny element związany z historycznymi przedsiębiorstwami. W strefie Jerzego Różyckiego pojawi się makieta z brązu przedstawiająca budynek szkoły do której uczęszczał Różycki wraz z przedstawieniem go w wirtualnej rzeczywistości. W parku wybudowana zostanie także tężnia solankowa wraz elementami architektury parkowej. Zostanie zamontowany także infokiosk, w którym dostępne będą wszystkie informacje dotyczące poszczególnych stref zabytkowego parku.

Całkowita wartość projektu: 1 161 293,25 zł
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej: 743 849,13 zł

Gratulując beneficjentom Elżbieta Lanc podkreśliła, że bez wsparcia samorządu Mazowsza wielu inwestycji nie udałoby się zrealizować.

Nasza pomoc, którą otrzymała gmina Małkinia Górna będzie służyć mieszkańcom i środowisku – konsekwencją braku rozbudowy systemu byłoby zanieczyszczenie rzeki Bug i położonych w jej dolinie terenów o wysokich walorach przyrodniczych.

Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, że samorząd Mazowsza pomaga lokalnym samorządom w ramach kilkunastu autorskich programów wsparcia.

Poprawianie jakości życia naszych mieszkańców to nasz priorytet. Sukcesywnie pomagamy więc poprawiać stan mazowieckich dróg, wspieramy edukację i rozwój fizyczny czy inicjatywy małych społeczności

Zobacz inne aktualności z regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki