Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Pomoc dla Ukrainy. 27.02.2022. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Wideo
od 16 lat
Społeczeństwo gminy Małkinia Górna podjęło działania na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pod hasłem „Małkinia pomaga Ukrainie” trwa zbiórka darów.

Z inicjatywy nieformalnej grupy „Małkinia pomaga Ukrainie” w niedzielę 27.02.2022, o godz. 17.00, przy Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie na znak solidarności z walczącą Ukrainą. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób.

Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna – podziękowała mieszkańcom za godną postawę i poinformowała o dalszych planowanych działaniach władz. W krótkich wystąpieniach Leszek Dębek – radny rady gminy Małkinia Górna, Marta Jasionek – dyrektor SP nr 2 i Mirosław Dylewski - inicjator i koordynator akcji „Małkinia pomaga Ukrainie” przedstawili aktualne informacje na temat uchodźców w gminach Małkinia Górna i Brok.

Na znak solidarności z walczącym narodem ukraińskim wysłuchano ukraińskiego hymnu i zapalono symboliczne świece.

- Dzisiejsze spotkanie to spontaniczna manifestacja potrzeby ludzi dobrej woli. Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 zwrócili się do mnie z prośbą o zorganizowanie spotkania ludzi, którzy chcą zamanifestować swoje zdanie na temat wojny na Ukrainie, okazać wsparcie i pomoc. Ta bardzo krzepiąca akcja pokazuje, że w trudnych czasach możemy na sobie polegać – mówiła Marta Jasionek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Mirosław Dylewski – inicjator i koordynator akcji „Małkinia pomaga Ukrainie” tak opowiada o jej genezie:

- Dostałem sygnały, że ludzie chcą pomagać, ale nie mają pomysłu komu, jak i gdzie udzielać pomocy. Następnie dotarła do mnie informacja, że w ośrodku Caritasu NOE w Broku jest dużo uchodźców, którzy potrzebują w zasadzie wszystkiego. W ciągu dwóch godzin zorganizowaliśmy zbiórkę darów. Odzew był imponujący - odzież, środki czystości i żywność zapełniły trzy samochody. Zawieźliśmy to wszystko do Broku. Na miejscu okazało się, że w ośrodku przebywa 96 osób, w tym co najmniej 60 dzieci poniżej 10. roku życia. Matki tych dzieci wyszły z domu tak, jak stały, dlatego nie mają niczego – ciepłych ubrań, pieluszek, środków czystości. Grupa kobiet i dzieci została przywieziona prywatnym transportem autobusami Straży Pożarnej. Trudno powiedzieć, które z nich formalnie są uchodźcami, ale pomocy potrzebują wszystkie. Z tego co zrozumiałem ośrodek jest przejściowy – to są domki letniskowe – dlatego prawdopodobnie wkrótce być przewiezione w inne miejsca. Jakie są najpilniejsze potrzeby? Przede wszystkim jedzenie, lekarstwa i środki opatrunkowe, ciepła odzież i obuwie, środki higieny osobistej, pościel i artykuły dla dzieci.”

- W tej chwili skupiamy się na koordynowaniu pomocy rzeczowej. Na bieżąco zbieramy informacje potrzebach naszych gości – temu służy stworzona przez pana Dylewskiego grupa „Małkinia pomaga Ukrainie”. Grupa jest nieformalna, ale bardzo prężna i sprawna. Chcemy trafiać w potrzeby tam, gdzie one się pojawiają.

To wymaga dobrej logistyki i szybkiego przepływu informacji. Zbiórki darów będą przeprowadzane w szkołach, potem będziemy je segregować i przekazywać zgodnie z sygnałami o zapotrzebowaniu

- mówi Marta Jasionek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

- W ośrodku miałem osobisty kontakt z uchodźcami. To wstrząsające przeżycie – ludzie wyrwani z domów, nagle znaleźli się w otoczeniu życzliwym, ale nie znają języka, nie mają dobytku i pieniędzy, są przerażeni, zmęczeni, zszokowani - relacjonuje Mirosław Dylewski – inicjator i koordynator akcji „Małkinia pomaga Ukrainie”. - A co do koordynacji zbiórki - w apelach prosi się o żywność długoterminową, ale kobiety i dzieci trzeba było nakarmić teraz, już. Na szczęście firma Rolniczy Handel Detaliczny Krzysztof Rytel przekazała spory zapas żywności. To żywność krótkoterminowa, ale dzięki temu w najbliższych daniach na bieżąco można przygotować kolacje, śniadania, obiady.

Chcemy też zebrać zabawki dla dzieci, przede wszystkim pluszaki-przytulanki. To może nie jest artykuł pierwszej potrzeby, ale spróbujmy dać tym dzieciom przynajmniej odrobinę poczucia bezpieczeństwa.

Pomagają OSP

W odpowiedzi na apel Komendanta Głównego PSP 27 lutego 2022 jednostki OSP z gminy Małkinia Górna również włączyły się do pomocy strażakom z Ukrainy, przekazując sprzęt który pomoże w działaniach ratowniczych: węże pożarnicze, prądownice, odzież specjalną typu NOMEX, buty strażackie, hełmy strażackie, rękawice strażackie, kominiarki pod hełmy strażackie.

Mirosław Dylewski: Ksiądz prowadzący ośrodek NOE w Broku poinformował mnie, że panowie przebywający w ośrodku wracają na Ukrainę bronić ojczyzny.

Zbieramy dla nich:

  • bieliznę i skarpety (rozmiar 42-46),
  • bandaże elastyczne i zwykłe,
  • środki do tamowania krwi,
  • leki przeciwgorączkowe,
  • gumki do zaciskania (jak przy pobieraniu krwi).

Oczywiście jest kontynuowana zbiórka dla osób przebywających w Polsce. Dary są zbierane w SP 2 w Małkini Górnej, SP w Kiełczewie i ZS im. St. Staszica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki