Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Pobudują wał przeciwpowodziowy wzdłuż Bugu. To dobra wiadomość dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Podczas sesji RG w Małkini zakomunikowano kilka dobrych wieści. Z jedną przyjechał dyrektor Zarządu Zlewni PGW Wody Polskie

W Małkini Górnej 7 marca zebrała się Rada Gminy. Na początku dobrą informację przekazał gość z Sokołowa Podlaskiego.

Zbigniew Bocian jest dyrektorem Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Sokołowie Podlaskim. To nowa instytucja, która od ponad roku zajmuje się praktycznie wszystkimi sprawami związanymi z wodą. Także budową wałów przeciwpowodziowych.

Bug stwarza zagrożenie

Małkinia Górna i spora część gminy leży bezpośrednio nad Bugiem. To rzeka nieuregulowana, więc piękna, ale stwarzająca też zagrożenia powodziowe. Po tzw. powodzi stulecia w latach 70. ubiegłego wieku wybudowano wały po lewej stronie Bugu, naprzeciw Małkini.

Natomiast stolica gminy leżąca na prawym brzegu jest praktycznie bezbronna w razie wysokiej fali powodziowej.

Pierwsza koncepcja budowy wałów w Małkini ma 50 lat. Potem były kolejne, ostatnia liczy sobie kilkanaście lat. Wszystko jednak wskazuje, że w tym roku będzie gotowy projekt 9-kilometrowego wału, który osłoni Małkinię przed wielką wodą.

Stanowisko rady pomogło

W styczniu ub. roku radny Jacek Bogdan (obecnie przewodniczący rady) napisał projekt stanowiska Rady Gminy w sprawie zabezpieczenia gminy przed Bugiem. Radni przyjęli je, po czym zostało ono wysłane do nowo powstałego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ale także m.in. do parlamentarzystów.

Nowa instytucja zajęła nim bardzo poważnie. Dyrektor Bocian przyjechał do Małkini, zapoznał się ze sprawą i po konsultacjach z przełożonymi sprawy ruszyły do przodu.

Zapadła decyzja, aby zlecić kolejną koncepcję budowy wałów, ale ponieważ trwa to długo, bo wiąże się z licznymi uzgodnieniami, postanowiono więc od razu – równolegle – zlecić projekt techniczny.

Można będzie podglądać projektantów

To będzie dzieło wielu projektantów, więc - żeby było szybciej - projekt będzie wykonany przy użyciu komputerowego programu BIM, który pozwala na bieżące śledzenie postępu prac i dostosowywanie się do tego, co projektują w tym samym czasie inni. Daje też możliwość wglądu wszystkim uczestnikom tego procesu, w tym także mieszkańcom Małkini. Ci, którzy mieszkają blisko planowanego wału, będą mogli zobaczyć np. jaki będzie widok z okien ich domu na wał i w jakim stopniu wał zasłoni im światło słoneczne.

Projekt będzie kosztował ponad 1 mln zł i ma być gotowy w tym roku. Budowa wałów może kosztować nawet 20 mln zł i potrwa 3 – 4 lata. Gmina nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów.

To jest pierwszoplanowa sprawa dla mieszkańców i najlepsza inwestycja w naszej gminie – zapewniła wójt Bożena Kordek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki