MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Pierwszy mural w małkińskiej przestrzeni miejskiej. Jak powstawał? Uwieczniliśmy ten moment w nagraniu wideo!

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Street art – to nie takie trudne. W czasie zajęć plastycznych uczestnicy projektu „Pomaluj moje podwórko… na żółto i na niebiesko” stworzyli przy małkińskim GOKiS pierwszy profesjonalny mural.

Jako „street art” – „sztukę uliczną” – określa się dzieła tworzone w przestrzeni publicznej i prywatnej (najczęściej spontanicznie). Ponieważ street art nie podlega regułom i nie ma określonej struktury opinie na temat wartości artystycznej bywają mocno zróżnicowane.

Spontaniczny charakter street artu

Spontaniczny charakter street artu sprawia, że prace powstające bez jakichkolwiek uzgodnień z właścicielami „ozdobionych” obiektów są traktowane jako wandalizm. W przypadku wykonanych sprayem wulgarnych napisów czy znaków graficznych szpecących ściany budynków opinia taka jest całkowicie uzasadniona. Mieszane uczucia budzą także vlepki, ingerencja w istniejące elementy przestrzeni miejskiej (np. adbusting czyli „dopiski” do reklam) czy niektóre happeningi.

Na szczęście street art ma też mniej anarchistyczne oblicze i za sprawą uznanych artystów trafia do galerii i domów aukcyjnych. Najbardziej efektownym elementem „ucywilizowanego” street artu są murale – wielkoformatowa grafika na ścianach budynków.

Zobacz też

Pierwszy mural w Małkini Górnej

Doceniając artystyczne i kulturowe walory murali małkiński GOKiS wpisał wykonanie takiego dzieła do projektu zgłoszonego w II edycji konkursu na organizację wydarzeń w projekcie „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021-mazowieckie” 2020. Łącznie na konkurs zgłoszono 34 projekty, a wśród sześciu nagrodzonych znalazł się przygotowany przez Ewę Siwek i Joannę Sokołowska projekt „Pomaluj moje podwórko… na żółto i na niebiesko”.

Scenariusz projektu obejmował krótkie szkolenie na temat street artu jako zjawiska w przestrzeni publicznej oraz przygotowanie szablonów i wykonanie muralu przy małkińskim GOKiS.

Kosmiczna łąka

Zadania projektowe zostały zrealizowane 31.07.2020 r. Zajęcia poprowadzili: Ewa Siwek – dyrektor GOKiS w Małkini Górnej i Joanna Sokołowska – prowadząca w GOKiS zajęcia plastyczne. Wykonaniem muralu kierował Wojciech Wiśniewski z fundacji ARTica.

Po krótkiej części teoretycznej uczestnicy zajęć przygotowali kartonowe szablony. Jako temat muralu wybrano „kosmiczną łąkę”, dlatego szablony przedstawiały stylizowane rośliny i owady. Po przymocowaniu szablonów do ściany uczestnicy zapoznali się z techniką pracy farbami w aerozolu i wybrali kolory dla swoich roślin. Uzupełnieniem kosmicznej łąki są dwa stylizowane wizerunki ptaków zaprojektowane i wykonane przez Wojciecha Wiśniewskiego.

Małkinia Górna. Pierwszy mural w małkińskiej przestrzeni mie...

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki