Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. „Opowiadacze z Natury” na nadbużańskim spacerze artystyczno-przyrodniczym. Zdjęcia 25.09.2021

Hanna Chromińska
W sobotę, 25 września w gminie Małkinia Górna odbył się spacer "Opowiadacze z Natury", czyli jeden z pięciu Mazowieckich Spacerów Artystyczno-Przyrodniczych zrealizowanych w ramach Mazowieckiej Szkoły Opowiadaczy (pozostałe odbyły się w Wiązownej, Zwoleniu, Żyrardowie i Gostyninie).

Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy to działania edukacyjne i artystyczne realizowane w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuką opowiadania (ang. storytelling) w pracy edukatorów, nauczycieli, instruktorów, wychowawców, społeczników, a także lokalnych liderów kultury.

Tegoroczna edycja Mazowieckiej Szkoły Opowiadaczy jest skupiona wokół tematyki ekologicznej i związków ekologii i kultury. W odpowiedzi na wyrażaną przez liderów instytucji kultury z woj. mazowieckiego potrzebę „natchnienia ekologicznego” wzmocnioną obostrzeniami czasu pandemii zaprosiliśmy lokalną społeczność do udziału w wydarzeniu łączącym działania literacko-aktorsko-muzyczne z bliskim kontaktem z naturą i warsztatami artystycznymi

- mówi Ewa Siwek – dyrektor GOKiS w Małkini Górnej.

W ramach przygotowań do spaceru artystyczno-przyrodniczego w piątek 24 września na warsztatach w Szkole Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej uczniowie kl. II i III wymyślili piosenkę dla Rzeki.

Do opowieści o Rzece potrzebowałam słów, którymi można do niej mówić tak, by nas usłyszała - i dzieci te słowa wymyśliły. Ja je tylko poukładałam i wprowadziłam drobne poprawki stylistyczne. Piosenka ma tylko trzy zwrotki, ale jest w nich to, co dla opowieści najważniejsze

- mówi Katarzyna Jackowska-Enemuo.

Rzeko, rzeko pojaw się
Rzeko, wysłuchaj mnie
Daj mi rzeko właśnie dziś
To co jest potrzebne mi
Daj mi wodę czystą
Diamentową i świetlistą
Ryb i roślin całą moc
Dobry dzień, spokojną noc
Jasna rzeko płyń daleko
Słońca oko płyń szeroko
A ja z tobą będę biegł
Twojej wody będę strzegł

Do słów szybko powstała muzyka, a potem nasza piosenka spodobała się osobom świętującym Światowy Dzień Rzek (26 września) i za ich sprawą popłynęła w świat

- tłumaczy Katarzyna Jackowska-Enemuo.

Spacer artystyczno-przyrodniczy rozpoczął się pod małkińskim GOKiS-em. Tu animatorki rozpoczęły opowieść o przygodach młodego chłopaka, który Rzekę traktował jak ojca i od której otrzymywał wsparcie w trudnych chwilach.

Na czterech przystankach w wędrówce przez nadbużański łęg uczestnicy spaceru dzieli się wiedzą o przyrodzie, opisywali zmiany zachodzące nad Bugiem od czasów ich dzieciństwa, przywoływali kolory, smaki, wspomnienia i emocje. Na brzegu Bugu zespół Małkinianka odśpiewał tradycyjne pieśni, a KGW Rostkowianki częstowało gorąca grochówką i pysznymi ciastami.

Jak wygląda kwiatomir czteroplamy?

Na najmłodszych uczestników spaceru czekały sztalugi, farby, kredki i poważne zadanie – po wylosowaniu karteczki z nazwą gatunkową organizmów żyjących nad Bugiem mieli namalować ich portrety zgodnie z własnymi wyobrażeniami (i bez pomocy Internetu!). Zadanie było niełatwe – kto wie kim/czym jest i jak wygląda czarcikęs łąkowy, kwiatomir czteroplamy, krwawnik kichawiec, śmiałek darniowy czy zielonucha kształtna?

Na zakończenie spaceru artystyczno-przyrodniczego uczestnicy upletli wianek z roślin zebranych na łęgu i na brzozowej tratwie puścili go z prądem Bugu. A rzeka poniosła w dal ich piosenkę, śmiech, emocje i marzenia...

To było wspaniałe wydarzenie! Wędrując przy dźwiękach muzyki budowaliśmy opowieść. O rzece, która jest ojcem i matką. O przestrzeni, wolności, oddechu. O tym, czego pełne są nadbużańskie brzegi i łęgi. Jeszcze kilka dni temu niewiele wiedziałyśmy o Bugu i jego specyfice, a teraz wręcz zakochałyśmy się w jego nurcie, łachach, chmurach, ptakach, roślinach i całym tym świecie, którego bez Rzeki by nie było. Wszystkim, którzy wraz z nami odbyli nadbużański spacer artystyczno-przyrodniczy dziękujemy za tą wiedzę i te emocje!

- powiedziała Katarzyna Jackowska-Enemuo.

Organizatorami wydarzenia byli: Mazowiecki Instytut Kultury i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małkini Górnej. Zajęcia poprowadziły Katarzyna Jackowska-Enemuo i Anna Woźniak z Mazowieckiego Instytutu Kultury wspierane przez Ewę Siwek i Hannę Chromińską, ludowy zespół Małkininka oraz Koło Gospodyń Wiejskich Rostkowianki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki