Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Operacja Czysta Rzeka. 10.04.2021. Zobaczcie, czym ludzie zaśmiecają okolicę. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Trzy pokolenia mieszkańców gminy Małkinia Górna wzięły udział w trzeciej edycji Operacji Czysta Rzeka - największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek i ich okolic.

Operacja Czysta Rzeka pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy.

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Intencją organizatora było zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych oraz turystów do posprzątania rzek i ich okolic. Operacja Czysta Rzeka to akcja społeczno-edukacyjna zmierzająca do poprawienia jakości terenów nadrzecznych oraz kształtowania w środowiskach lokalnych postaw proekologicznych w trosce o jakość życia następnych pokoleń. Działania w ramach operacji są realizowane przez Sztaby Lokalne, zgłaszające uczestnictwo zasadach wolontariatu.

55 ton śmieci

Pierwsza edycja Operacji Czysta Rzeka zakładała sprzątnie brzegów Bugu i jego dopływów, jednak ze względu na szeroki odzew została rozszerzona na większość polskich rzek. Ponad 2 tysiące wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów zebrało z brzegów polskich rzek ponad 55 ton śmieci.

Tegoroczna edycja Operacji Czysta Rzeka odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Liczba wolontariuszy biorących udział w akcjach lokalnych została ograniczona do 20 osób. Ponadto wolontariusze zostali zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania zaleceń sanitarnych. W przypadku zgłoszenia się więcej niż 20 wolontariuszy Sztab Lokalny ma obowiązek zorganizować kolejne akcje.
Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Czysta Rzeka 2021 rozpoczęły się w Światowy Dzień Wody, który świętujemy 22 marca.

Do 6 kwietnia 2021 r. udział w Operacji Czysta Rzeka zgłosiło 2770 wolontariuszy zarejestrowanych w 249 sztabach. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią zaplanowano 276 akcji lokalnych.

Czysta Rzeka - dwie lokalne akcje

Lokalny Sztab 208 przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej zaplanował na 10.04.2021 r. dwie lokalne akcje z udziałem mieszańców gminy. W godz. 10.00-12.00 grupa 18 wolontariuszy – w większości mieszkańców Zawist Nadbużnych – sprzątała brzeg Bugu w okolicy Zawist Nadbużnych. W godz. 12.00-14.00 8 uczniów Szkoły Podstawowej w Kiełczewie, 4 uczennice z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej i mama jednego z uczniów sprzątało tereny nadbużne w okolicy Kiełczewa. Do sprzątania spontanicznie włączyli się ornitolodzy dokonujący obserwacji w okolicy Kiełczewa.

Uczestnicy akcji zostali przez organizatorów zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki na śmiecie oraz otrzymali pamiątkowe gadżety logo Operacji Czysta Rzeka.

Oprócz dużej ilości opakowań z tworzyw sztucznych, kilkuset puszek, kilkuset słoików i kilkuset butelek uczestnicy Operacji Czysta Rzeka zebrali sporo nietypowych przedmiotów.
Do najbardziej zaskakujących śmieci należały (w porządku alfabetycznym):

  • buty (w większości damskie),
  • części od roweru,
  • dywan,
  • elektronika,
  • felgi,
  • lokówka,
  • opakowania po kosmetykach (w większości dezodorantach),
  • opony (razem 8),
  • parasolka,
  • pianka montażowa,
  • roślina w słoiku (coś w rodzaju miniogrodu w butli),
  • torba podróżna,
  • toster,
  • suszarki do włosów (2),
  • zapalniczki (4),
  • żelazko.

Worki ze śmieciami zebranymi przez uczestników obu akcji zostały odebrane przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Małkini Górnej.

- Jestem bardzo wdzięczna wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i wsparli akcję prywatnym sprzętem. Bardzo się cieszę, że w akcji uczestniczyły osoby w różnym wieku. To wspaniale, że najmłodsi uczą się szacunku do środowiska naturalnego od swoich rodziców i dziadków. Miło popatrzeć na brzeg rzeki, na którym już nie zalegają stosy śmieci. Mam jednak świadomość, że oczyściliśmy tylko niewielki odcinek Bugu. Na pozostałych terenach nadal zalegają stery odpadów, z których część jest niebezpieczna - podsumowała Ewa Siwek – dyrektor GOKiS kierująca Lokalnym Sztabem 208. - Butelki, opakowania ośrodkach chemicznych, części samochodów szpecą naszą rzekę i nasze lasy.

Wszyscy wiemy, że za kilka dni – może tygodni – śmieci wrócą nad Bug.

Wolontariusze zgłaszają potrzebę dalszego oczyszczania brzegu rzeki i terenów zielonych. To bardzo pozytywna postawa i z pewnością zorganizujemy kolejne akcje. Jednak cały czas zastanawiam się, co kierowało osobami, które zostawiły nad rzeką te stosy butelek i sprzęty AGD. Jak im wytłumaczyć, że puste opakowania po produktach spożywczych są lżejsze niż pełne i łatwiej je zabrać do śmietnika? Jak ich przekonać, że las i rzeka nie są miejscem dla zniszczonych mebli, części samochodowych i starych ubrań? Prawdopodobnie będziemy o tym rozmawiać 29 sierpnia 2021 r. na podsumowaniu Operacji Czysta Rzeka w Janowie Podlaskim.

Zobacz inne materiały z pow. ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki