MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1.09.2019. Minuta ciszy, bieg i wspólne śpiewanie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Małkinia Górna. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy gminy uczcili ją minutą ciszy, biegiem „Ku Wolności” i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

1 września 2019 r. w Małkini Górnej Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaprosili mieszkańców gminy na uroczystość obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Program został ułożony w taki sposób, by zachęcić do udziału wszystkich – bez względu na wiek.

Z kijkami ku wolności

Pierwszym punktem obchodów był bieg i marsz z kijkami nordic walking pod hasłem „Ku Wolności”. Po odśpiewaniu hymnu na 2-kilometrową trasę wyruszyło 71 osób.. Najstarszy uczestnik biegu zaliczał się do kategorii wiekowej 60+, najmłodszą uczestniczką była piętnastomiesięczna Kornelia Rosińska. Bieg/marsz miał charakter rekreacyjny – liczył się udział, a nie kolejność przybycia na metę. Wszystkim uczestnikom wójt Bożena Kordek i dyrektor GOKiS Ewa Siwek wręczyły pamiątkowe medale.

Wojna w ujęciu lokalnym

W przemówieniu otwierającym część oficjalną wójt Bożena Kordek przypomniała, w jaki sposób wybuch wojny odbił się na życiu mieszkańców gminy.

Tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat były także tematem prezentacji „Pamięci tych, co nie wrócą…”. Magdalena Barzyczak – małkinianka i nauczycielka historii wraz z absolwentkami małkińskich gimnazjów przedstawiły zwięzłą wizję wpływu wojny na życie naszej „małej ojczyzny”, Polski i świata. W prezentacji połączono dane statystyczne oraz ilustracje, zdjęcia utwory poetyckie i piosenki z okresu wojny.

Śpiewali patriotycznie

Na stoisku Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince można było zapoznać się z publikacjami na temat wojny. W namiocie Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze 52. Batalionu Lekkiej Piechoty z Komorowa prezentowali quad Blade 1000 LT EPS 4x4 oraz udzielali informacji na temat służby w WOT. Natomiast w namiocie Urzędu Gminy uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat II wojny światowej w Gminnym Konkursie Wiedzy Historycznej.

Nie zawiedli harcerze z 14. Drużyny „Sokoły”, którzy przygotowali słodki poczęstunek i... zestaw pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie ułatwiał przygotowany przez GOKiS okolicznościowy „Śpiewnik patriotyczny”. Do wspólnego śpiewania zachęcał także duet Marek Kazała i Edyta Surowińska oraz artyści scen krakowskich.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki