Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Naukobus w GOKiS, 5-6.08.2019. Kula plazmowa, człowiek-układanka i inne naukowe atrakcje [ZDJĘCIA, WIDEO]

Hanna Chromińska
Naukobus przyjechał do Małkini
Naukobus przyjechał do Małkini Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Naukobus był przez dwa dni w GOKiS. Dzieci i dorośli mogli zobaczyć cuda wyczarowane przez interaktywne eksponaty.

5 i 6 sierpnia 2019 r. w Małkini Górnej, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, gościł Naukobus, czyli mobilne laboratorium.

To wspólna inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom i młodzieży w miejscowościach z utrudnionym dostępem do nowoczesnych form edukacji.

Eksperymenty z eksponatami

Jako mobilne laboratorium Naukobus dysponuje zestawem 20 interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne eksperymentowanie. Wizyta Naukobusu trwa dwa dni, a zespół edukatorów wspiera eksperymentatorów w zapoznawaniu się z prawami fizyki, poznawaniu tajemnic ludzkiego ciała i rozwiązywaniu łamigłówek.

W małkińskim GOKiS na 12 stanowiskach mali i duzi goście doświadczali działania zachowania momentu pędu, sprawdzali swoją zdolność logicznego myślenia, refleks i słuch, próbowali odszyfrować tajemnicze napisy i ożywiać rysunkowe postacie oraz testowali swoją odwagę w kontakcie z malutkimi piorunami.

Przyszło dużo dzieci

Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem eksperymentów czuwali edukatorzy Centrum Nauki Kopernik – Lucjan Staszewski, Joanna Pniewska i Piotr Kucharski.

Podsumowując wizytę w małkińskim GOKiS Lucjan Staszewski powiedział:

- W ciągu dwóch dni Naukobus odwiedziło około 250 osób, głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pod opieką rodziców i dziadków. W tym roku to nasz 114 wyjazd, dlatego duża rozpiętość wieku nie jest dla nas przeszkodą w dzieleniu się wiedzą.

Najmłodsi są bardzo otwarci na samodzielne eksperymentowanie, a nasze stanowiska umożliwiły im zdobywanie wiedzy przez świetną zabawę

- mówi Lucjan Staszewski.

- Wiedza, którą prezentujemy i stwarzana przez nas możliwość samodzielnego, bezpiecznego eksperymentowania ma na celu uatrakcyjnienie zajęć z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, wyrównywanie szans edukacyjnych oraz aktywizowanie młodzieży w obszarze badań naukowych, dlatego żałujemy, że pojawiło się niewielu uczniów klas starszych. Mam nadzieję, że udostępniony przez nas „Poradnik młodego naukowca” będzie inspiracją do dalszych doświadczeń – mówi Lucjan Staszewski.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki