Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Koło ornitologiczne w warszawskim Ptasim Azylu. Dowiedzieli się, jak pomagać poszkodowanym ptakom. Warto przeczytać

Hanna Chromińska
Członkowie koła ornitologicznego działającego przy GOKiS w Małkini Górnej odwiedzili Ptasi Azyl w warszawskim ZOO
Członkowie koła ornitologicznego działającego przy GOKiS w Małkini Górnej odwiedzili Ptasi Azyl w warszawskim ZOO Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Członkowie koła ornitologicznego byli w Ptasim Azylu. Dowiedzieli się, jak pomagać rannym ptakom.

9 listopada 2019 r. członkowie koła ornitologicznego działającego przy GOKiS w Małkini Górnej pojechali do Warszawy. Odwiedzili Ptasi Azyl w warszawskim ZOO. Dzięki uprzejmości dyrektora Andrzeje G. Kruszewicza i dr Agnieszki Czujkowskiej kierującej azylem, mogli się z bliska przyjrzeć, jak ratuje się ptaki.

Ptasi Azyl w warszawskim ZOO pomaga rocznie ponad 6 tysiącom poszkodowanych ptaków.

Ptaki narażone na wypadki

Dziko żyjącym ptakom różne nieszczęśliwe wypadki przytrafiały się „od zawsze”, bo takie jest prawo natury. Coraz potężniejsza ingerencja człowieka w środowisko naturalne sprawia, że ptasie życie staje się coraz bardziej niebezpieczne. Zagrożeniem dla ptaków - obok polowań i dewastacji siedlisk – jest chemizacja rolnictwa, infrastruktura miejska, komunikacyjna i energetyczna, brak dostatecznej wiedzy na temat ptasiej biologii i (niestety coraz częściej) ludzka niewiedza, głupota i podłość.

Dziko żyjące ptaki tracą zdrowie i życie w kolizjach z samochodami, ekranami dźwiękochłonnymi, liniami elektrycznymi, budynkami (nie tylko wysokimi), są trute (z premedytacja lub przez niewłaściwe dokarmianie) i okaleczane strzałami z wiatrówek. Często podczas prac termoizolacyjnych i montowania na budynkach reklam wielkoformatowych odcina się rodzicom dostęp do piskląt w gniazdach. Ogromne szkody wśród ptaków powodują niewłaściwie wykonywane prace polowe i domowe koty.

Pomoc znajdą w Ptasim Azylu

Wiele osób na widok chorego lub rannego ptaka chce mu pomóc. To piękny odruch serca, jednak pomaganie dzikim ptakom poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach wymaga odpowiedniej wiedzy i warunków. Instytucją, która fachowo pomaga poszkodowanym ptakom, jest właśnie działający w warszawskim ZOO Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych Ptasi Azyl.

W założonym przez dr Andrzeja G. Kruszewicza PTASIM AZYLU pierwszy skrzydlaty pacjent został przyjęty w roku 1998. Początkowo Ptasi Azyl udzielał pomocy ok. 2 tys. ptaków rocznie, obecnie roczna liczba dostarczanych do azylu ptaków przekracza 6 tysięcy.

Jako specjalistyczne schronisko dla ptaków wymagających ludzkiej pomocy azyl ma na celu przede wszystkim leczenie i wypuszczanie na wolność ptaków dzikich. W przypadku, gdy niemożliwe jest przywrócenie ptakowi całkowitej sprawności lub leczony osobnik należy do gatunku egzotycznego, wyleczonym ptakom zapewnia się godną egzystencję w ogrodzie zoologicznym.

Ważnym aspektem działalności Ptasiego Azylu jest też działalność edukacyjna. Pracownicy są osobami bardzo zapracowanymi, dlatego edukacja osób zainteresowanych udzieleniem pomocy poszkodowanym ptakom odbywa się głównie za pomocą broszur, ulotek i informacji dostępnych na stronach internetowych: ptasiazyl.zoo.waw.pl, http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/pobieranie (pokarmy odpowiednie do tymczasowego przetrzymywania piskląt), http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/galeria/piskleta?name_selective=All  (ciągle uzupełniana galeria piskląt, można rozpoznać gatunek).

Jak udzielać pomocy?

Pierwszym punktem zajęć z gośćmi z Małkini był wykład dr Czujkowskiej „Pierwsza pomoc dzikim ptakom”. Członkowie małkińskiego koła ornitologicznego poznali podstawowe zasady interwencji mających na celu pomoc doraźną (karmienie i przetrzymanie) oraz medyczną (opatrzenie ran).

Pierwszą zasadą wszelkich interwencji z udziałem dzikich ptaków jest to, że bezpieczeństwo ludzkie jest najważniejsze

- podkreśliła dr A. Czujkowska.
- Przed podjęciem działań należy rozpoznać w miarę możliwości, jaki to jest gatunek, ocenić, czy ptak rzeczywiście potrzebuje pomocy oraz czy będzie potrzebna pomoc służb energetycznych czy straży pożarnej. Konieczne jest zaplanowanie, jak schwytamy ptaka, w jakim transporterze i dokąd go przetransportujemy oraz gdzie poszukamy dalszej pomocy.

Lista ośrodków rehabilitacji w Polsce znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: http://www.gdos.gov.pl/Articles/view/2162/Osrodki_rehabilitacji_zwierzat .

  • Najbezpieczniejszym sposobem transportu jest zabezpieczenie ptaka w pudełku kartonowym - w sezonie letnim na pewno należy wykonać kilka dziurek wentylacyjnych.
  • Potrzebującego pomocy ptaka można dostarczać do Ptasiego Azylu przez całą dobę do bramy ZOO od strony Mostu Gdańskiego i przekazać ochronie. Dostarczenie ptaka nie pociąga za sobą żądnych obciążeń finansowych.
  • Jeżeli osoba, która dostarczyła ptaka chce poznać jego dalsze losy, to powinna się kontaktować z azylem mailowo – wskazane, żeby do maila z pytaniem było dołączone zdjęcie ptaka.

Zwiedzili azyl

Po wykładzie dr Andrzej Kruszewicz oraz dr Agnieszka Czujkowska odpowiadali na pytania dotyczące pomocy ptakom oraz złożyli autografy w książkach „Moi skrzydlaci pacjenci”, „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami” oraz „Ornitologia nie tylko dla myśliwych”.

W Ptasim Azylu uczestnicy wycieczki obejrzeli salę operacyjną, pomieszczenia do rehabilitacji i woliery oraz zajrzeli (bardzo ostrożnie) do pacjentów:

  • kaczek,
  • jaskółek,
  • łabędzi,
  • dzięciołów,
  • sójki,
  • mysikrólików,
  • lelka,
  • rybołowa,
  • myszołowa,
  • kobuza,
  • egzotycznych zeberek (zdrowych, ale porzuconych przez właściciela).

Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że ptaki, którym w azylu nie udało się przywrócić pełnej sprawności stanowią pulę genetyczną dla odbudowujących się populacji. Na przykład: polskie bociany „po przejściach”, po niezbędnej rehabilitacji wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i dochowują się zdrowego potomstwa, które wraca na wolność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki