Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. Kawki będą mieć budki lęgowe przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią początek sezonu lęgowego. Dla wielu gatunków ptaków budynki to jedyne miejsca, w których mogą założyć gniazda.

Kawki - jedyne krukowate związane z budynkami - wyprowadzają jeden lęg między marcem a czerwcem. Ptaki te chętnie zakładają gniazda w stropodachach, do których prowadzą otwory o średnicy powyżej 8 cm, za rynnami, w kominach i przewodach wentylacyjnych. W poszukiwaniu miejsca na gniazdo kawki potrafią niszczyć kratki zabezpieczające stropodachy i otwory wentylacyjne. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest skuteczne zabezpieczanie przed kawkami przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz miejsc, w których znajdują się przewody elektryczne.

Budki lęgowe dla kawek

Przykładem szybkiej, skutecznej i nieszkodzącej ptakom reakcji na próbę osiedlenia się kawek była interwencja członków koła ornitologicznego działającego przy małkińskim GOKiS. Agnieszka Gaś - dyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej - poinformowała członków koła, że kawki przebiły się przez termoizolację na ścianie budynku szkoły i przystępują do budowy gniazda. Po potwierdzeniu tej obserwacji i sprawdzeniu czy ptaki zdążyły przystąpić do lęgu uszkodzenie materiału termoizolacyjnego zostało zabezpieczone pianką montażową i blokadą z deski. W celu zrekompensowania ptakom straty przy budynku szkoły zostaną w najbliższych dniach stworzone zastępcze miejsca gniazdowe w postaci budek lęgowych typu D (32 cm x 20 cm x 20 cm, średnica otworu 7,5 cm, wykonana z desek o grubości 20 mm, możliwość odchylania przedniej ścianki w celu wyczyszczenia budki po sezonie lęgowym). Budki lęgowe dla kawki powinny być wieszane na wysokości 2-4 m, w odległości ok. 10-20 metrów lub parami w odległości około 2-3 metrów.

Kłopotliwe gniazda w budynkach

Przekształcenia środowiska – w szczególności niedostatek dużych, dziuplastych drzew – sprawiają, że ptaki wykorzystują jako miejsca gniazdowania wnęki, załomy i szczeliny murów, kominy, okapy i otwory wentylacyjne. Ptaki żyjące w pobliżu siedzib ludzkich pełnią ważną rolę sanitarną oraz znacząco redukują populację uciążliwych owadów (w szczególności komarów), jednak często gniazda w budynkach postrzegane są jako kłopotliwe.

Rozporządzenie ministra środowiska z 12 października 2011 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną stanowi, że wszystkie gatunki ptaków często wykorzystujące budynki do gniazdowania objęte są ochroną ścisłą (§ 2), natomiast jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne usuwanie ptasich gniazd z obiektów budowlanych jest możliwe od dnia 16 października do końca lutego (§ 7 pkt 2). Oznacza to, że najwyższa pora, by zabezpieczyć budynki przed niechcianymi skrzydlatymi sąsiadami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki