Małe firmy - wielkie zmiany w Ostrołęce. Minister Marek Zagórski o Konstytucji Biznesu

aba/rmn/skr/
Minister Marek Zagórski: informatyzacja przyczyniła się do ograniczenia kontroli skarbowych
Minister Marek Zagórski: informatyzacja przyczyniła się do ograniczenia kontroli skarbowych PAP/Prawo przedsiębiorców
Udostępnij:
W piątek odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców poświęcone przybliżeniu zmian w Konstytucji Biznesu

Dzięki informatyzacji administracji publicznej liczba kontroli skarbowych wobec przedsiębiorstw mogła znacząco zmaleć, a jednocześnie poprawiła się ściągalność podatków - powiedział w piątek 14 września w Ostrołęce minister cyfryzacji Marek Zagórski, który wziął udział w spotkaniu informacyjnym dla przedsiębiorców o wdrażanych ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Szef resortu cyfryzacji mówił, że Ostrołęka to nie tylko centrum folkloru kurpiowskiego, ale też centrum biznesu i że jest to jedno z wielu polskich miast, w których dominują firmy polskie.

- To jest coś kapitalnego patrzeć, jak miasta rozwijają się siłą swoich mieszkańców - powiedział Marek Zagórski.

Spotkania z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy - wielkie zmiany” to cykl konferencji realizowanych w całym kraju, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Organizatorem wydarzenia są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Marek Zagórski podkreślał rolę informatyzacji we wprowadzaniu ułatwień dla przedsiębiorców.

- Udało nam się zwiększyć ściągalność podatków. To nie byłoby możliwe bez cyfryzacji, informatyzacji obsługi przedsiębiorców, zarówno w sferze podatkowej, jak i w przypadku ZUS - ocenił minister. - Pełna informatyzacja, wprowadzenie JPK i innych rozwiązań spowodowało, że liczba kontroli skarbowych mogła znacząco zmaleć, dlatego że kontrolujemy bardziej precyzyjnie i kontrolujemy te podmioty, w przypadku których są podstawy do przeprowadzenia takiej kontroli - wskazał minister.

- Mam nadzieję, że dzięki wprowadzonym udogodnieniom dla przedsiębiorców Ostrołęka jeszcze bardziej rozpędzi się biznesowo, że jeszcze bardziej zmniejszy się bezrobocie w mieście. Dzięki małym i średnim przedsiębiorstwom mieszkańcy Ostrołęki znajdują pracę - powiedział uczestniczący w konferencji wiceprezydent Ostrołęki Grzegorz Płocha.

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięcioro przedsiębiorców z Ostrołęki i okolic. Jak mówili, najważniejsze dla nich były informacje o wprowadzonych i planowanych zmianach w podatkach.

- Najbardziej zainteresowała mnie prezentacja naszego ostrołęckiego urzędnika skarbowego, bo mówiła o wielu konkretnych udogodnieniach dla przedsiębiorców - powiedział po konferencji lokalny przedsiębiorca pan Arkadiusz. Jako jedną z najważniejszych zmian wskazał zwiększenie do 10 tys. zł jednorazowej amortyzacji środków trwałych.

- Jeżeli się prowadzi działalność gospodarczą, to właśnie sprawy podatkowe są najważniejsze - wtórowała pani Elżbieta, prowadząca firmę w Ostrołęce. Jak zaznaczyła, zna już nowe przepisy, ale przyszła na konferencję, żeby uporządkować swoją wiedzę. „Jeżeli chodzi o podkreślaną tu poprawę relacji urzędnicy-przedsiębiorcy, to są na razie tylko słowa, a jak przychodzi do czynów, to jest inaczej - oceniła. - Zobaczymy, jak będzie - dodała.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci m.in. z administracji skarbowej czy ZUS odpowiadali na pytania.

Zaplanowanych jest jeszcze kilkadziesiąt spotkań; najbliższe odbędą się 17 września w Siedlcach i 18 września w Warszawie.

Materiał specjalny powstał we współpracy z PARP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie