Małe, ale nowoczesne

  Małe, ale nowoczesne

  Jarosław Sender

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Krasnosielc. Na terenach nieskanalizowanych coraz powszechniej stosowane są małe oczyszczalnie ścieków, zwane przydomowymi. Instytut Ekologii Stosowanej ze Skórzyna zajmuje się tworzeniem technologii naturalnych oczyszczalni, pozwalających w sposób prosty i tani usuwać ścieki z gospodarstw. W gminie Krasnosielc 60 rolników zadeklarowało chęć budowy takiej oczyszczalni.


  - Gmina złożyła do WFOŚ i GW w Ostrołęce wniosek o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków - mówi sekretarz gminy Paweł Ruszczyński. - W tym roku miałoby być zbudowanych 16 takich oczyszczalni. Gmina ze swojej strony zapewnia materiał i pomoc techniczną Instytutu Ekologii Stosowanej, który był autorem projektu budowlanego. Wykonawstwo natomiast będzie należało do rolników.

  Jeśli w przyszłym roku ruszy nabór wniosków na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków ze funduszy unijnych, to liczba oczyszczalni w gminie na pewno wzrośnie.

  - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wymagać udokumentowania, gdzie każdy gospodarz oddaje ścieki. Taka przydomowa oczyszczalnia byłaby najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Raz by się dołożyło parę złotych, ale wygoda by była - mówi Witold Mosakowski, sołtys Bagienic.

  Nowe rozwiązania techniczne w oczyszczalniach pozwolą spełnić nie tylko wymogi stawiane przez ministra środowiska, ale także przez Unię Europejską, co ma istotne znaczenie dla rolników otrzymujących dopłaty unijne.

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Specjalnie dla Was

  Wideo