Mała obwodnica Ostrowi Mazowieckiej. Znamy przebieg trasy. Kiedy rozpoczną się prace?

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Fot. Basia Siwek, UM Ostrów Mazowiecka
Mała obwodnica to droga, która ma połączyć wojewódzką trasę DW627 w kierunku na Małkinię z węzłem „Podborze”, którym wjeżdżać się będzie na krajową „ósemkę”, a w przyszłości także na S61 - „Via Balticę”. Obwodnica będzie omijać miasto, więc samochody ciężarowe nie będą jeździć przez Ostrów.

Firma, która projektuje małą obwodnicę Ostrowi Mazowieckiej przedstawiła władzom miasta dwa warianty przebiegu trasy (zdjęcia z planowanym przebiegiem drogi w galerii). Po analizie przebiegu trasy i dyskusji zaopiniowany został wariant nr 2, który proponuje wykonanie drogi dalej od centrum miasta.

Wariant ten pozwala na mniejszą ingerencję w działki prywatne i większą ochronę m.in. przed hałasem. Uczestnicy spotkania podkreślali potrzebę wyprowadzenia ruchu kołowego z centrum miasta, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Usytuowanie obwodnicy dalej od centrum poprawi również jakość powietrza. Ważnym argumentem jest też perspektywa zwiększenia potencjału inwestycyjnego w tej części miasta

- czytamy na stronie urzędu miasta.

Jak to z obwodnicą było...

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku burmistrz Jerzy Bauer wysłał do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego pismo, w którym prosi o rozważenie możliwości budowy małej obwodnicy. W odpowiedzi na pismo burmistrza marszałek Adam Struzik napisał, że podległe mu jednostki przeanalizują zasadność i możliwość realizacji inwestycji.

Dwa miesiące później, w sierpniu w Warszawie, w siedzibie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, odbyło się spotkanie w sprawie budowy tzw. małej obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. Z jego przebiegu jednoznacznie wynika zgoda co do potrzeby realizacji tej inwestycji.

Ustalono, że do końca września samorządy lokalne zaproponują możliwe warianty przebiegu trasy, a Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego dokona analizy lokalnych warunków i możliwych rozwiązań komunikacyjnych.

Prace ruszą w 2023 roku

W listopadzie ubiegłego roku Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie wpisał 5-kilometrowy odcinek drogi jako zadanie do realizacji. Opracowanie dokumentacji projektowej zaplanowane jest na lata 2020-2023, a realizacja robót na lata 2023-2025.

W sierpniu, w budynku Starej Elektrowni została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy małej obwodnicy. Przetarg wygrała firma Mosty Gdańsk Sp. z o.o., która oprócz opracowania dokumentacji projektowej będzie odpowiedzialna za uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgody wodnoprawnej i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wartość umowy to 1 685 100 zł. Firma ma termin do 17 września 2023 r. na dostarczenia kompletu dokumentów.

Budowa małej obwodnicy to wyprowadzenie ruchu kołowego z miasta oraz poprawa bezpieczeństwa na ulicach Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj także

Uwaga piesi! Mandat za telefon na pasach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie