Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała matura

(mb)
Nad przebiegiem egzaminów czuwała komisja. Członkowie komisji nie mieli prawa chodzić po sali. Po drugiej stronie sali gimnastycznej siedziało dwóch niezależnych obserwatorów
Nad przebiegiem egzaminów czuwała komisja. Członkowie komisji nie mieli prawa chodzić po sali. Po drugiej stronie sali gimnastycznej siedziało dwóch niezależnych obserwatorów Fot. M. Bubrzycki
Prawie 1300 gimnazjalistów z pow. ostrowskiego pisało w ub. tygodniu dwa egzaminy wieńczące ich 3-letnią edukację. Od wyników tych "małych matur" zależą dalsze losy szesnastolatków.

Nad przebiegiem egzaminów czuwała komisja. Członkowie komisji nie mieli prawa chodzić po sali. Po drugiej stronie sali gimnastycznej siedziało dwóch niezależnych obserwatorów
(fot. Fot. M. Bubrzycki)

5 i 6 maja uczniowie trzecich klas gimnazjów z całej Polski pisali egzaminy sprawdzające ich wiedzę i umiejętności: pierwszy - humanistyczny i drugi - matematyczno-przyrodniczy. Oba trwały po 120 minut.
W Gminnym Gimnazjum w Andrzejewie egzamin pisało 73 uczniów. Wszyscy pomieścili się w sali gimnastycznej. Aby mogli kontrolować czas, nad stołem komisji powieszono zegar.
- Nasi uczniowie wybierają się przede wszystkim do liceów w Ostrowi Mazowieckiej i Zambrowie - mówi Wojciech Strzeszewski, dyrektor gimnazjum w Andrzejewie. - Mają świadomość, że od wyników egzaminu zależy ich przyszłość.
Zaskoczeniem dla uczniów było to, że arkusze z testami - choć wszyscy rozwiązywali te same - były w różnych wersjach (prawidłowe odpowiedzi figurowały pod różnymi podpunktami), co praktycznie uniemożliwiało ściąganie. Trudniejszy wydawał się też egzamin humanistyczny.
Po każdym z egzaminów zakodowane prace egzaminacyjne zawożono do Ostrołęki. Wyniki egzaminów miały być znane za kilka tygodni. Wyniki nie będą wywieszane, każdy ze zdających zostanie o nich poinformowany indywidualnie.
Ciekawostką jest, że w Andrzejewie wśród zdających gimnazjalistów było siedmioro uczniów spoza gminy i powiatu - mieszkają w niedalekich wsiach, ale położonych już w powiatach zambrowskim i wysokomazowieckim (woj. podlaskie).
*
O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decyduje liczba zdobytych punktów. Każdy absolwent gimnazjum może otrzymać maksimum 200 pkt, z tego połowę za egzamin i drugą połowę za wyniki na świadectwie szkolnym oraz osiągnięcia.
W ustalaniu kryteriów drugiej części punktacji pewną swobodę mają szkoły. Punktowane są oceny z czterech przedmiotów na końcowym świadectwie, ale zestaw przedmiotów ustalają już same szkoły. Np. w LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej punktowane będą oceny z języka polskiego, języka obcego, matematyki i biologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki