Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Makowskie rodowody (2)

ko
Wacław Wolski
Wacław Wolski
29 stycznia 1810 r. odbył się ślub Antoniego Wolskiego z Ewą Talarską. Ślub był cywilny, udzielał go prezydent Makowa Jan Grzankowski, a jednym ze świadków był Michał Wolski, stryj pana młodego.

Antoni Wolski, syn Antoniego, urodził się w 1780 roku w Wartenburgu, gdzieś w zaborze pruskim. Był stolarzem, podobnie jak jego ojciec, stryj i inni mężczyźni z rodu Wolskich. Stryj Michał był nawet cechmistrzem cechu stolarzy w Makowie. Ewa Talarska urodzona w 1791 r. była makowianką. Nie wiadomo, jak licznego potomstwa się dochowali, ale jeden z ich synów urodził się w 1818 r. i miał na imię Józef.
Józef miał dwie żony. Pierwszą była Julianna Michalska, drugą - Marianna z domu Bartosiewicz. Z drugą żoną dochował się trzech córek i trzech synów, wśród nich syna Jana urodzonego w 1859 r. Jan ożenił się z Józefą Golubińską, ślubu udzielał im ksiądz Wielgolawski, który odbudował kościół zniszczony w czasie wojen napoleońskich. W 1918 roku Jan Wolski był jednym ze świadków śmierci Teofili Michalskiej, być może ze względu na pierwszą żonę swojego ojca, która pochodziła z rodziny Michalskich.
Podobnie jak ojciec, miał sześcioro dzieci: trzy córki - Karolę, Bronisławę i Mariannę oraz trzech synów - Jana, Wacława i Józefa. Z synów tylko Wacław nie poszedł w ślady ojca i dziada, czyli nie został stolarzem, tylko urzędnikiem państwowym. Jak na makowskie warunki otrzymał niezłe wykształcenie, gdyż ukończył ośmioklasowe gimnazjum filologiczne w Warszawie. Był pracownikiem magistratu, gdzie pełnił funkcję sekretarza oraz zajmował się ewidencją ludności wyznań niechrześcijańskich (czyli makowskimi Żydami). Również w czasie okupacji niemieckiej pracował jako urzędnik magistratu. Niemcy doszukali się jego pruskich korzeni i namawiali go na zostanie volksdeutschem, ale Wacław Wolski nie wyraził na to zgody.
W roku 1923 Wacław ożenił się ze Stanisławą Sobieską, córką Floriana Sobieskiego, znanego makowskiego majstra budowlanego. Mieli dwie córki: Janinę z męża Chylewską oraz Danutę Damianę z męża Szmidt. Danuta już nie żyje, natomiast Janina obchodziła w tym roku swoje 80. urodziny.
Makowscy potomkowie Wolskich nadal zajmują się stolarstwem. Dziedzictwem rodziny jest zakład stolarski i pogrzebowy p. Drejki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki