Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Maków w starej fotografii

ko
Dziewczęta z rosyjskiej szkoły elementarnej ze swoją nauczycielką - Rosjanką; ok. 1910-1911 r.
Dziewczęta z rosyjskiej szkoły elementarnej ze swoją nauczycielką - Rosjanką; ok. 1910-1911 r. Ze zbiorów p. Janiny Chylewskiej
Nowy rok szkolny 1936/37 uczniowie makowskich szkół powszechnych, polscy i żydowscy, przywitali w nowiutkich, świeżo oddanych do użytku budynkach. Wzniesione one zostały dzięki pomocy Towarzystwa Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych, które na ten cel pożyczyło miastu 25 tys. zł.

W przedwojennym Makowie istniały dwie polskie szkoły powszechne. Najstarsza, pamiętająca jeszcze czasy zaborów, mieściła się w niewielkim budynku (istniejącym do dzisiaj) przy ulicy Grabowej. Druga, drewniana, znajdowała się w pobliżu skrzyżowania obecnych ulic Moniuszki i 1 Maja, po stronie Urzędu Miasta. Budynek ten zapisał się ponuro w późniejszej historii miasta. To tutaj w czasie II wojny światowej Niemcy rejestrowali chorych i kalekich ludzi, których później rozstrzelali w Sewerynowie. Szkoła spłonęła w czasie bombardowań w 1945 r. Żydzi mieli dwie szkoły powszechne religijne dla chłopców, pięcio- i sześcioklasową, oraz jedną szkołę powszechną siedmioklasową koedukacyjną.
Budowę nowych obiektów szkolnych podjęto w roku 1935, a rok później oddano je do użytku. Mieściły się one na Bazarze przy dzisiejszej ulicy Warszawskiej. Uroczystość poświęcenia szkół odbyła się 8 października 1936 r. Przybyli na nią: inspektor szkolny obwodu pułtuskiego A. Duszczyk, starosta powiatowy dr Łazarz, burmistrz T. Szczygielski, nauczyciele, przedstawiciele organizacji społecznych, dzieci i rodzice. Aktu poświęcenia dokonał ks. Jan Zaremba.
Makowskie szkoły powszechne pełniły bardzo ważną funkcję w życiu miasta. Organizowane przez nie odczyty, przedstawienia, poranki i akademie z okazji świąt państwowych były niemalże jedynymi wydarzeniami kulturalnymi w mieście. Do ważniejszych imprez należała również Powiatowa Wystawa Szkolna zorganizowana przez Inspektorat Szkolny przy współpracy nauczycieli z całego powiatu makowskiego.
Z dawnych budynków szkolnych na Bazarze pozostał tylko jeden i to w bardzo złym stanie. Dzisiaj można tu kupić używane meble zachodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki