MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maków na starej fotografii: Rycerze św. Floriana

ko
Ochotnicza Straż Pożarna w Makowie wraz ze swoją orkiestrą dętą, 1933 r.
Ochotnicza Straż Pożarna w Makowie wraz ze swoją orkiestrą dętą, 1933 r. Własność p. Zofii Kapuścińskiej z d. Michalskiej
Pierwsze ochotnicze straże pożarne zaczęły powstawać w XIX wieku. Były to organizacje skupiające obywateli wszystkich stanów, toteż w podzielonej między trzech zaborców Polsce szybko stawały się ośrodkami życia obywatelskiego i narodowego.

Również powołana w Makowie w 1872 roku Ochotnicza Straż Pożarna służyć miała podtrzymywaniu ducha polskiego w sercach obywateli miasta i okolicy. Pod koniec XIX wieku makowska OSP skupiająca najbardziej aktywnych mieszkańców była jedyną organizacją miejską. Liczyła ona 81 członków, a w roku 1903 - 92.
W okresie międzywojennym miejski oddział OSP liczył 20-40 członków. Funkcję prezesa pełnił Stanisław Siemianowski, wiceprezesem był Władysław Ziemski. W całym powiecie makowskim liczba członków OSP wynosiła 850. Na czele Zarządu Powiatowego stał Kazimierz Strupczewski. Ochotnicza Straż Pożarna znana była ze swej ofiarnej pracy na rzecz społeczeństwa. Ponadto członkowie jej brali udział we wszystkich uroczystościach miejskich i powiatowych. Utrzymywali również orkiestrę, która była jedynym zespołem muzycznym w mieście. Jej członkami byli strażacy-rzemieślnicy.
Ochotnicza Straż Pożarna funkcjonuje w mieście do dzisiaj. Prezesem OSP jest Zygmunt Biedrzycki, wiceprezesem Roman Samsel. Funkcję prezesa Zarządu Powiatowego pełni Józef Stopa. Od momentu powstania państwowej zawodowej straży pożarnej członkowie OSP nie prowadzą żadnych działań operacyjnych. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie orkiestry (która jak dawniej jest jedynym zespołem muzycznym w mieście) oraz współpraca z harcerstwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki