MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maków na starej fotografii: "Plon niesiemy, plon..."

KO
Uroczystości dożynkowe w PGR Bazar, wrzesień 1962 r.
Uroczystości dożynkowe w PGR Bazar, wrzesień 1962 r. Zbiory prywatne
Dożynki to tradycyjna uroczystość obchodzona na zakończenie żniw, połączona z wręczaniem gospodarzowi wieńca ze zbóż, symbolizującego roczny plon. Powiązana była ze zwyczajami i obrzędami ludowymi mającymi zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Uroczystościom towarzyszyły śpiewy, poczęstunek i zabawa do rana.

Od roku 1927 dożynki organizowane były jako ogólnopaństwowe święto plonów wsi polskiej. W Polsce Ludowej, kraju robotników i chłopów, jedną z większych uroczystości państwowych były dożynki centralne. Obchodzone z wielkim rozmachem, z bogatym programem artystycznym odbywały się w jednym z miast wojewódzkich z udziałem przedstawicieli partii i rządu.
Również w przedwojennym Makowie świętowano dożynki. Kunsztownie wykonany wieniec dożynkowy wręczany był staroście powiatowemu. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, księża, mieszkańcy miasta.
Po wojnie dożynki odbywały się w podmakowskim pegeerze Bazar. Obchodzone były bardzo uroczyście i hucznie. Przygotowania trwały kilka dni i brali w nich udział wszyscy pracownicy pegeeru: i biurowi, i robotnicy, również dzieci. Panie z biura uprzątały swoje biurka z papierów, zastawiały je stosami talerzy i półmisków i szykowały sałatki, przekąski, ciasta. Największe wrażenie na dzieciach robiły muchomorki wykonane z gotowanych na twardo jajek, połówek pomidorów i nakrapiane majonezem. Na podwórzu przed biurem zbijane były drewniane stoły i ławy oraz deski do tańca. Gdy nie dopisywała pogoda, dożynki odbywały się w pięknie uprzątniętym magazynie zbożowym. Dzieci pracowników przygotowywały występy, bukiety kwiatów dla zaproszonych gości i dekorowały wstążkami wieńce, a w nagrodę miały nieograniczony dostęp do skrzynek z oranżadą.
Uroczystości dożynkowe obchodzone były na Bazarze do końca lat 80. Kiedy zlikwidowano peegery, zaprzestano również świętowania plonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki