Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Maków na starej fotografii: "Peowiacy"

ko
Kamil Rostkowski. 1915 r. ze zbiorów p. Zofii Dukaczewskiej
Kamil Rostkowski. 1915 r. ze zbiorów p. Zofii Dukaczewskiej
Polska Organizacja Wojskowa (POW) założona została w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego. Była to tajna organizacja, która prowadziła działalność wywiadowczo-dywersyjną. W latach I wojny światowej prowadziła działania zbrojne przeciw okupantowi niemieckiemu.

W Makowie POW powstała w maju 1916 r. na rozkaz Komendy Głównej POW w porozumieniu z Komendantem Okręgu Pułtuskiego. Jej założycielem był Aleksander Gróżewski, delegat Komendy Głównej.
W sierpniu tego samego roku Komendantem Obwodu Makowskiego został przybyły w tym celu do miasta Szembek - Ogórkiewicz. Komendantem miasta Makowa był Jatczak - Jackowski. Na terenie powiatu makowskiego Polska Organizacja Wojskowa rozwijała się w szybkim tempie. W jej szeregach znalazł się Tadeusz Hołówko, późniejszy znany publicysta i działacz sanacyjny. Nocami odbywały się ćwiczenia polowe w okolicznych lasach, kolportowano też literaturę niepodległościową.
Niemcy z niechęcią spoglądali na rozwój organizacji, toteż wkrótce rozpoczęły się prześladowania i aresztowania jej członków. W roku 1917 Niemcy aresztowali wielu peowiaków, w tym obu komendantów, co w znacznym stopniu osłabiło organizację. Między innymi dlatego 11 listopada 1918 r. Niemcy opuścili Maków nierozbrojeni.
W mieście istniał również żeński oddział POW, na czele którego stała Maria Witkowska. Do jego zadań należały sprawy kancelaryjne, opieka nad rodzinami legionistów, przesyłanie paczek żywnościowych do obozu dla internowanych.
Wielu członków makowskiego POW poległo w walkach niepodległościowych. Wśród nich znalazł się m.in. Kamil Rostkowski, syn organisty. Wszystkim makowskim bohaterom wojny o niepodległość Polski i późniejszej wojny 1920 r. Makowskie Koło POW ufundowało pomnik, który w 1931 roku stanął przed kościołem.
Pomnik zniszczony w czasie II wojny światowej odbudowany został z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej i ponownie stanął na dawnym miejscu. Obecnie odbywają się przy nim uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki