MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maków Mazowiecki wysoko w rankingu inwestycyjnym "Wspólnoty". Jak wypadły gminy powiatu makowskiego?

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Pismo „Wspólnota” opublikowało raport wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016 – 2018. Maków Mazowiecki znalazł się w pierwszej dziesiątce miast powiatowych w Polsce.

Ranking, o którm mowa dotyczy ogółu wydatków na inwestycje samorządów w latach 2016-2018. Takie zestawienie „Wspólnota” przygotowuje co roku. I za każdym razem pod uwagę bierze trzy wcześniejsze lata.
Metoda rankingu jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata temu. -Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu– piszą autorzy zestawienia.

Maków awansował... znacznie

Podstawą zestawienia są średnie wydatki inwestycyjne samorządu na głowę mieszkańca (w omawianym okresie).
W rankingu świetnie wypadł Maków Mazowiecki. Na liście wśród 267 miast powiatowych (osobny ranking został stworzony dla miast na prawach powiatu- red.) zajmuje wysokie, bo aż 9 miejsce (awans z miejsca 96) z wydatkami 1167,74 zł na mieszkańca.

Tę nagrodę dedykuję przede wszystkim mieszkańcom Makowa Mazowieckiego, bez których codziennego trudu i serca wkładanego w rozwój społeczny i gospodarczy naszego Miasta nie byłoby ono tak pozytywnie postrzegane przez odwiedzających nasze miasto. Nagroda ta, jest też potwierdzeniem, że swoją pracę wykonujemy właściwie, że rozwój miasta zmierza we właściwym kierunku. Rankingi dopingują nas także do jeszcze lepszej i bardziej wytężonej pracy

- mówi burmistrz Tadeusz Ciak.
I dodaje, że głównymi kierunkami inwestycyjnymi w mieście była infrastruktura społeczna, drogowa i komunalna – Ich realizacja była możliwa dzięki wsparciu środków z zewnątrz, głównie z Unii Europejskiej. Dotyczy to szczególnie roku 2018 kiedy rozpoczęliśmy realizację wielu projektów. Rewitalizacja zdegradowanego centrum miasta, rewitalizacja budynków przy ul. Mickiewicza, budowa stref rekreacji, utworzenie nowej świetlicy środowiskowej przy ul. Grabowej, stworzenie warunków do funkcjonowania Klubu Seniora, powstanie pierwszego Centrum Społeczno-Kulturalnego Dom Wesołka. A oprócz tego realizacja mniejszych przedsięwzięć finansowanych z programów krajowych lub z budżetu gminy, w tym modernizacja dróg i chodników, oświetlenie, remonty i inwestycje w placówkach oświatowych. – wymienia.

Jak w rankingu wypadł powiat i gminy?

Powiat makowski zajął również dość wysokie, bo 26 miejsce wśród 314 powiatów w Polsce ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi w wysokości 282,31 zł na mieszkańca. W poprzednim okresie tj. w latach 2015 – 2017 powiat zajmował 39 miejsce.

Różan w kategorii „miasta inne” zajął 20 miejsce ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi w wysokości 1650,72 zł. W porównaniu do poprzedniego rankingu Różan spadł z miejsca 8.

Najwyższe miejsce jeśli chodzi o gminy i ich wydatki inwestycyjne zajęła gmina Karniewo – 586 miejsce spośród 1 547 gmin w całej Polsce, z wydatkami 734,82 zł na mieszkańca. Na kolejnych miejscach uplasowały się: gmina Szelków 834 miejsce z wydatkami 602,49 zł, gmina Sypniewo – 910 miejsce , wydatki 566,42 zł, gmina Czerwonka 1016 miejsce, wydatki 512,30 zł, gmina Młynarze – miejsce 1041, wydatki 498,07 zł, Krasnosielc – miejsce 1250, wydatki 403,04 zł, gmina Rzewnie – 1260 miejsce, wydatki 399,33 zł, gmina Płoniawy –Bramura – 1467 miejsce wydatki 242,49 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki