Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maków Mazowiecki. Upamiętnią 77. rocznicę likwidacji getta w Makowie Mazowieckim. Będzie wystawa i koncert

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka"
Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka"
Maków Maz. Z okazji 77. rocznicy likwidacji getta w Makowie w Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka" odbędzie się wernisaż wystawy "Przez dziurkę od klucza" oraz koncert Berjozkele. Wszystkie wydarzenia odbędą się jutro, 18 listopada.

Przez kilka wieków Maków był miastem, w którym żyli obok siebie Polacy i Żydzi. Od początku XIX w do czasów II wojny światowej Żydzi stanowili ponad połowę wszystkich mieszkańców miasta. We wrześniu 1939 r., tuż po wkroczeniu oddziałów Wermachtu, na północnym Mazowszu rozpętano masowy terror, zwłaszcza wobec ludności żydowskiej. Jesienią 1940 r. Niemcy utworzyli w północnej części Makowa getto, poprzez ogrodzenie obszaru dzielnicy żydowskiej wysokim na 4 metry drewnianym płotem, dodatkowo wzmocnionym u góry drutem kolczastym. Uwięziono w nim, poza miejscowymi Żydami, także uciekinierów z różnych części Polski oraz wysiedleńców z miasteczek i wsi powiatów makowskiego i pułtuskiego. W październiku 1940 r. mieszkało tu ok. 5500 osób, w tym ok 2000 uchodźców. Z czasem przewieziono tu także Żydów z Przasnysza, Chorzel i Mławy.

Getto było koszmarem dla zgromadzonych w nim ludzi.

Panowało wielkie zagęszczenie, w jednym pokoju zamieszkiwały często po trzy rodziny. Ciężkie warunki higieniczne i mieszkaniowe pogłębiały głód, choroby i terror. Mieszkańcy getta wykorzystywani byli do niewolniczej pracy przy budowie dróg, okopów, budynków dla niemieckich kolonistów. Hitlerowcy dokonywali tu wielu masowych morderstw. Szacuje się, że podczas istnienia getta w Makowie, przebywało w nim łącznie 12000 ludzi. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła 18 listopada 1942 roku. Jego mieszkańcy wywiezieni zostali początkowo do obozu przejściowego w Mławie, a stamtąd do obozów zagłady w Oświęcimiu i Treblince. Największa grupa makowskich Żydów trafiła do obozu w Auschwitz 6 grudnia 1942 roku. Większość z nich skierowana została do komór gazowych. Auschwitz przeżyło zaledwie kilku makowskich Żydów.

Przez dziurkę od klucza

18 listopada w Domu Wesołka o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Przez dziurkę od klucza". Wystawa to efekt warsztatów edukacyjnych "Przez dziurkę od klucza", które odbyły się w Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka" w listopadzie ubiegłego roku. W warsztatach uczestniczyła młodzież z makowskich szkół Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej. Podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych i etnograficznych, obrazach i fotografiach z epoki młodzież stworzyła opowieści o dawnych bohaterach codzienności.

Kołysanki i pieśni wieczorne

Po wernisażu o godzinie 19.00 odbędzie się z kolei koncert Berjozkele - projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Album Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14. grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wybrany przez polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki