Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maków Mazowiecki. Niż wkracza do szkół

Renata Jasińska
Od września naukę w szkołach ponadgimnazjalnych rozpocznie o ok. 100 uczniów mniej niż w ubiegłym roku.

Zakończył się pierwszy termin rekrutacji do szkół średnich. W większości utworzonych oddziałów są jeszcze wolne miejsca dla uczniów, którzy zdecydują się aplikować w terminie uzupełniającym. To wynik coraz bardziej postępującego niżu demograficznego. Od września tego roku bowiem w powiecie makowskim do szkół pójdzie o około stu uczniów mniej niż w roku ubiegłym.

- Podań, które trafiły do nas w tym roku było 181, z czego przyjętych zostało 116 osób. Rekrutacja generalnie jest już zakończona, ale w szczególnych przypadkach istnieje jeszcze możliwość rozpatrzenia danej kandydatury. Utworzone zostały cztery klasy, to jedna mniej w stosunku do roku poprzedniego - informuje Robert Kluczek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Makowie Mazowieckim. - Standardowo już Ia to klasa o profilu politechnicznym, Ib jest klasą medyczną, zaś Ic to klasa językowo-prawnicza. Nowością jest natomiast klasa o profilu europejskim, jednak tylko z nazwy, gdyż będą w niej rozszerzane podobne przedmioty co w klasie politechnicznej.

Jak co roku największym zainteresowaniem w liceum cieszyły się profile politechniczny i medyczny. Ze względu na zbyt małą liczbę chętnych nie udało się utworzyć klasy sportowej i wojskowo-technicznej. Dyrekcja generalnie pozytywnie ocenia tegoroczną rekrutację. Jedyne na co zwraca uwagę, to terminy.

- Były zbyt rozciągnięte w czasie. Komisja rekrutacyjna musiała pracować cały lipiec, w związku z czym osoby z listy rezerwowej do końca miesiąca pozostawały w niepewności, czy uda im się zakwalifikować do naszego liceum - komentuje dyrektor.

Do makowskiego Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej przyjęto 122 uczniów.

- Mamy zgodę organu prowadzącego na utworzenie pięciu klas. Trzy to będą klasy technikum, zaś dwie - zasadniczej szkoły zawodowej - informuje Dariusz Milewski, dyrektor. - Nie będziemy mieli w tym roku klasy liceum ogólnokształcącego, ale nie rozdzieramy szat z tego powodu. Skupiamy się na tym, żeby nasza szkoła stała się dobrą szkołą zawodową. Niech w mieście będzie dobre liceum i dobre technikum.

Wolne miejsca są jeszcze praktycznie na każdym kierunku kształcenia.

- W tym roku mamy samodzielną klasę technikum ekonomicznego. Liczy obecnie 23 osoby, jest więc 7 wolnych miejsc. Kolejna klasa, która powstanie, to połączone technikum agrobiznesu i technikum architektury krajobrazu. Tu możemy jeszcze przyjąć maksymalnie po dwie osoby do każdego kierunku. Jest też klasa łączona, złożona z technikum usług gastronomicznych i technikum usług fryzjerskich. Też znajdzie się tu jeszcze kilka wolnych miejsc - wyjaśnia nasz rozmówca.

W Zespole Szkół powstaną jeszcze dwie klasy zawodowe.

- Jedna wielozawodowa tj. młodociani pracownicy połączona z zawodem kucharza, a druga to nowość: mechanik-kierowca. W tych klasach na ten moment są po 23 osoby.

Największym zainteresowaniem cieszyła się klasa technikum ekonomicznego, co dyrektora nie dziwi.

- Uczniowie, którzy wybierają to technikum, to zwykle osoby, które wiedzą czego chcą. Te klasy
zawsze mają dobrą średnią i dobrze wypadają w egzaminach.

Nie udało się utworzyć klasy technik przetwórstwa mleczarskiego.

- Nie było chętnych, choć ten kierunek był tworzony z myślą o naszym rynku pracy. W naszym regionie przemysł mleczarski jednak dominuje, więc trochę szkoda tego przetwórstwa - wyjaśnia Dariusz Milewski. - Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie rezygnujemy z tego technikum. Mieliśmy już sytuacje, że kierunek na rok znikał, a potem zmieniało się nastawienie i chętni znów się pojawiali. W sumie przyjęliśmy o 30 osób mniej niż w zeszłym roku, co biorąc pod uwagę niż demograficzny, nie jest złą sytuacją. Wszystkie klasy mają powyżej 20 osób, więc myślę, że wybrnęliśmy dość pozytywnie.

A w Różanie i Krasnosielcu...

W obliczu niżu demograficznego z reguły w gorszej sytuacji są szkoły w mniejszych miejscowościach. W powiecie oprócz makowskich szkół średnich są jeszcze dwie: w Różanie i w Krasnosielcu. Jak podkreślają ich dyrektorzy niż jest odczuwalny, jednak na szczęście sytuacja nie jest tragiczna. Klasy, choć może mniej liczne, to zostaną utworzone.

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Różanie powstaną w tym roku trzy klasy.

- Będzie jedna klasa liceum i dwie klasy technikum o kierunkach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik pojazdów samochodowych - informuje Arkadiusz Załęski, dyrektor szkoły. - We wszystkich klasach mamy jeszcze wolne miejsca. Za mało chętnych było z kolei do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, więc w tym roku u nas nie powstanie.

W sumie, oczywiście o ile do klas nie dołączą uczniowie w czasie rekrutacji uzupełniającej, naukę od września rozpocznie 47 uczniów. Oddziały utworzone w szkole to te, które od lat cieszą się największym zainteresowaniem uczniów.

- Zmieniło się jedynie trochę technikum rolnicze. Do tej pory było to bowiem technikum mechanizacji rolnictwa, a teraz kierunek został rozszerzony właśnie o agrotronikę, tak by uczeń zasięgnął wiedzy dotyczącej rozwiązań elektronicznych stosowanych w dzisiejszym rolnictwie - wyjaśnia nasz rozmówca i podsumowuje: - Niż jest odczuwalny, dlatego cieszy, że uczniowie zdecydowali się wybrać naszą szkołę. Obecna sytuacja, wiadomo, nie jest jakimś powodem do euforii, ale też nie jest najgorsza. Jak na ten rocznik, myślę, że jest całkiem nieźle. Co też istotne, żaden nauczyciel nie zostanie z powodu niżu zwolniony.

W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu powstaną dwie klasy.

- Jedna klasa liceum i jedna tradycyjnie technikum agrobiznesu. W liceum mamy na dziś18 osób, zaś w technikum 15. Jak widać jest jeszcze sporo wolnych miejsc. Dlatego czekamy jeszcze na nabór uzupełniający - komentuje Tomasz Olkowski, dyrektor szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki