Maków Mazowiecki. Matura 2019. Ogólnopolski strajk nauczycieli został zawieszony. Czy maturzyści bez problemów przystąpią do egzaminów?

Beata Dzwonkowska
123rf.com
Maków Mazowiecki. Matura 2019. W całym powiecie makowskim mamy w tym roku 274 maturzystów z czterech szkół średnich: LO im Marii Skłodowskiej Curie w Makowie Maz., ZS im. ŻAK w Makowie Maz, ZS im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu i ZS im. Jana Pawła II w Różanie. Wszyscy w piątek 26 kwietnia 2019 roku odebrali lub odbiorą świadectwa (dotyczy to także uczniowie, którzy kończą szkołę, ale do egzaminu maturalnego nie przystępują). Co za tym idzie w każdej szkole średniej zebrały się rady pedagogiczne i przeprowadziły klasyfikacje uczniów. Większych problemów nie było, ale atmosfera wśród nauczycieli nie jest optymistyczna.

Matura 2019. W piątek 26 kwietnia uczniowie czterech szkół średnich funkcjonujących w powiecie makowskim odebrali lub odbiorą świadectwa. Przed nimi egzamin dojrzałości, który rozpocznie się 6 maja.

Jak strajkowali w szkołach średnich?

Od 8 kwietnia 2019 trwał strajk nauczycieli. Najpierw zagrożone były egzaminy gimnazjalne, następnie ósmoklasistów. Strona rządząca i samorządy poradziły sobie z tym problemem, wspierając się emerytowanymi nauczycielami, pracownikami kuratorium lub nawet pracownikami samorządów, ale o odpowiednich uprawnieniach. Uczniowie i ich rodzice odetchnęli z ulgą. Przyszła kolej na maturzystów, którzy 6 maja 2019 przystępują do egzaminu dojrzałości. Bez klasyfikacji i bez obecnych w komisji nauczycieli egzaminy nie doszłyby do skutku. Rząd błyskawicznie zmieniał ustawę tak, aby klasyfikacji mogli dokonać dyrektorzy, jednak związki zawodowe nauczycieli, z przedstawicielem Sławomirem Broniarzem na czele, postanowiły zawiesić strajk od soboty 27 kwietnia. Zapytaliśmy jeszcze w piątek 26 kwietnia dyrektorów poszczególnych szkół średnich jak przebiegał w szkołach strajk i czy wszyscy zdecydowali się go zawiesić.

Strajkowali rotacyjnie

- W liceum większość nauczycieli przystąpiła do strajku, ale część zajęć odbywała się. Nauczyciele strajkowali rotacyjnie, dlatego na bieżąco podawaliśmy plan lekcji. Sam prowadziłem lekcje historii tak, aby uczniowie stracili jak najmniej – mówi nam Robert Kluczek z makowskiego LO. W piątek dyrektor zapewnił, że strajkujący nauczyciele zawieszają strajk i od poniedziałku wracają do szkoły. Jest też spokojny o przebieg matur. Rada pedagogiczna odbyła się w czwartek 25 kwietnia 2019. Do matury przystąpi tu 113 uczniów.

W Zespole Szkół w Różanie do matury przystąpi 55 uczniów.
- Większość nauczycieli przystąpiła 8 kwietnia do strajku, ale nie wszyscy. Łącznie w szkole mam 28 nauczycieli. Z biegiem czasu liczba strajkujących się zmniejszała. Udało się zwołać radę i dzięki temu, że było kworum (50 procent rady plus jeden więcej – przyp. red.) odbyła się klasyfikacja. Matury też odbędą się planowo – zapewnia dyrektor Arkadiusz Załęski.

Matura ustna pod znakiem zapytania

Dyrektor Zespołu Szkół w Makowie Maz. nie ma już takiej pewności. Podczas piątkowej rozmowy poinformował nas, że strajk nauczycieli w szkole trwa.
- W szkole uczy 52 nauczycieli, pełnoetatowych jest ponad 40. Większość przystąpiła do strajku, ale nauczyciele strajkowali rotacyjnie. Może 5–6 nauczycieli strajkowało przez cały czas, inni się zmieniali. Zazwyczaj na liście strajkowej było około 18 nazwisk. Obecnie nauczyciele jeszcze strajkują. Mimo to udało się w środę 24 kwietnia zwołać radę i dokonać klasyfikacji uczniów. Muszę być jednak przygotowany na problemy w związku z przeprowadzeniem egzaminu dojrzałości. Jestem spokojny o część pisemną, jednak może zabraknąć nauczycieli zasiadających w komisjach części ustnych egzaminów z języka polskiego i obcego. Mam jednak zapewnienie kuratorium, że w takim wypadku delegują do nas uprawnionego przedstawiciela. Jesteśmy więc przygotowani na każdą ewentualność, ale mam nadzieję, że nauczyciele, wedle sugestii Krajowego Komitetu Strajkowego zawieszą strajk i w poniedziałek przyjdą do pracy – mówi nam Dariusz Milewski.

Matura 2019. Nie wszyscy dopełnili procedur

Niektóry dyrektorzy na to, co dzieje się w oświacie patrzyli nieco z boku, gdyż ich problem strajkującej kadry nie dotyczył. Było tak między innymi w Zespole Szkół w Krasnosielcu. Jak się bowiem okazuje nauczyciele nie dopełnili procedury i terminów, przez co nie mogli legalnie przystąpić do strajku. Zajęcia odbywały się więc w tej szkole normalnie, nie było więc zagrożenia związanego z przystąpieniem do egzaminu dojrzałości. Rada pedagogiczna zebrała się dużo wcześniej i dopełniła wymogu klasyfikacji uczniów. Sam egzamin nie jest też zagrożony. Przystąpi do niego 42 uczniów.

Niefortunny termin strajku

Dyrektorzy zgodnie przyznają, że termin strajku był nieodpowiedni.

Rozumiem strajkujących. Sam kiedyś strajkowałem. Ale egzaminy to świętość. Los uczniów leży w rękach nauczycieli, taka jest prawda. Zostawiając ich, nauczyciel złamałby umowę zawartą nie tylko ze szkołą, ale przede wszystkim w uczniami i rodzicami. Dlatego cieszę się, że strajk został zawieszony

- komentuje dyrektor Zespołu Szkół w Krasnosielcu, Tomasz Olkowski.
- Cieszę się, że możemy kontynuować edukację, czyli to, co jest naszą powinnością – powiedział nam dyrektor makowskiego liceum Robert Kluczek.

Związki zawodowe nauczycieli zaznaczają, że strajk jest tylko zawieszony. Jak będzie wyglądał we wrześniu? Zobaczymy.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie