Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maków Maz. Szpital pomoże walczyć z otyłością i wadami kręgosłupa u dzieci. Trwa rekrutacja do projektu realizowanego dzięki środkom unijnym

Renata Jasińska
Renata Jasińska
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Anatol Chomicz/ polska press
Maków Maz. Szpital pozyskał wsparcie unijne na prowadzenie dwóch programów mających za zadanie walkę z otyłością i chorobami kręgosłupa wśród dzieci. Skorzystać z nich będą mogli uczniowie z powiatu makowskiego. Rekrutacja trwa do połowy października.

Projekty, o których mowa to: „Zdrowie smakuje” i „Zdrowy kręgosłup”. Oba są skierowane do dzieci klas I – VI szkół podstawowych. Pierwszy jest dla tych, którzy mają problemy z wagą oraz nadmiarem kilogramów, drugi ma za zadanie eliminację wad postawy, chorób kręgosłupa, takich jak np. skolioza, lordoza, a nawet płaskostopie. Uczniowie w zależności od programu, będą mieć zapewnioną opiekę lekarską, ćwiczenia na sali gimnastycznej i cotygodniowe wyjazdy na basen. Będą też spotkania z dietetykiem, szkolenia ze zdrowego odżywiania, lub w przypadku projektu „Zdrowy kręgosłup” konsultacje z fizjoterapeutą.

Wszystkie elementy wsparcia są bezpłatne, zarówno wyjazdy na basen jak i ćwiczenia na salach gimnastycznych

- mówi Jerzy Wielgolewski, dyrektor SP ZOZ w Makowie. – Chcemy, żeby nasze wsparcie było kierowane jak najszerzej i mogły z niego skorzystać dzieci, które ze względu na miejsce zamieszkania mają utrudnione możliwości skorzystania z pomocy specjalistów. Zapewniamy zajęcia korekcyjne i gimnastyczne oraz ćwiczenia na basenie, gdzie dzieci będą pod opieką naszych specjalistów. Warto też wspomnieć o badaniach specjalistycznych zapewnionych w ramach projektu, oraz z porad dietetyków, które jak wiadomo nie są tanie. Szpital zaangażował się w ten projekt, aby odpowiedzieć na bardzo ważny problem społeczny jakim są choroby cywilizacyjne – dodaje.

Skalę problemu związanego z chorobami kręgosłupa i otyłością przedstawia Marek Piotrowicz koordynator ds. fizjoterapii w SP ZOZ w Makowie.

Dzieci klas I – VI są szczególną grupą. Są w wieku, kiedy często dochodzi do powstawania schorzeń, które później mogą poważnie wpłynąć na ich zdrowie oraz jakość życia. Zbyt wiele godzin przez telefonem, komputerem, a nawet w szkolnej ławce, przyczynia się do wad postawy i chorób kręgosłupa. Ocenia się, że co piąte dziecko może mieć problemy z kręgosłupem

– mówi. – Z kolei wysoko przetworzone jedzenie, fast foody, słodycze prowadzą do otyłości, która jest poważną chorobą, i wywołuje wiele kolejnych, współtowarzyszących schorzeń. To choroby, które coraz częściej pojawiają się u dzieci, i z którymi trzeba walczyć – wyjaśnia.

Projekt ważny nie tylko ze względów zdrowotnych

- Wygląd, choć wydaje się to bardzo płytkie, ma duże znaczenie dla młodych ludzi, na to jak są postrzegani przez rówieśników. Ich akceptacja bardzo wpływa na samoocenę dziecka, na jego pewność siebie. A pewność siebie i wysoka samoocena, często może zdecydować o tym, jakie dziecko będzie podejmowało decyzje w dorosłym życiu, że będzie odważne i śmiało dążyło do wybranego celu – mówi Katarzyna Kurek z Fundacji ProEdoo, koordynator projektu „Zdrowy kręgosłup”.
– To, co powoduje niską samoocenę: otyłość, wady postawy, kręgosłupa, może być wyleczone. Wystarczy przekonanie, że dbanie o dobre nawyki zdrowotne dziecka jest tak samo ważne jak dbanie o jego oceny w szkole czy bezpieczeństwo. Wiemy, że rodzice mają dużą świadomość skali problemu, lecz po prostu brakuje im umiejętności lub czasu, który trzeba na to przeznaczyć. I choćby dlatego warto wziąć udział w tych projektach.

Rekrutacja trwa

Projekt „Zdrowy kręgosłup ” i „Zdrowie smakuje” są współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM 2014-2020. Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej – Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim, zaś partnerem Fundacja ProEdoo. Rodzice, którzy chcą, by ich dzieci wzięły udział w projekcie mogą zgłaszać się do biura projektu, które mieści się w makowskim szpitalu (pokój nr 2). Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu: 572 069 641 lub 508 125 949. Zgłoszenia do projektu można wysyłać na e-mail: [email protected]

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki