Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maków Maz. Konferencja dotycząca smogu w Zespole Szkół im. ŻAK

Beata Dzwonkowska
Powietrze w mieście pozostawia wiele do życzenia. Mówiono o tym podczas spotkania z Piotrem Sergiejem, koordynatorem Polskiego Alarmu Smogowego

Spośród 5 milionów gospodarstw domowych w Polsce aż 3,5 miliona z nich używa do ogrzewania starych pieców, które emitują trujące pyły do atmosfery. Na samym Mazowszu to pół miliona. Problemu nie widać gołym okiem, ale on istnieje i robi coraz większe spustoszenie w naszych organizmach. Maków nie jest wyjątkiem. Powietrze tutaj pozostawia wiele do życzenia.

Wprawdzie sezon grzewczy dobiega końca, jednak dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół im. ŻAK w Makowie Maz. zaprosili na spotkanie poświęcone zanieczyszczeniu powietrza. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia. Rozpoczął je dyrektor Dariusz Milewski, a prowadził Piotr Sergiej, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego. Przypomnijmy, że szkoła zainstalowała na budynku czujnik jakości powietrza. Uczniowie na bieżąco sprawdzają parametry. A te jeszcze pod koniec kwietnia były przerażające- normy pyłu były znacznie przekroczone.

- Najgorzej było wieczorami, czyli wtedy, kiedy wietrzymy domy i mieszkania przed snem, szczególnie naszym dzieciom. Okazuje się, że nie powinniśmy tego robić. Jakość powietrza jest wtedy bardzo zła- mówi nam Anna Goździewska, nauczycielka realizująca w szkole projekty związane m.in. z ekologią.

Polska najbardziej zanieczyszczona w Europie
Piotr Sergiej podał jeszcze gorsze dane. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajduje się w Polsce, aż siedem w pierwszej dziesiątce. Na pierwszym miejscu jest Żywiec, potem Pszczyna. Widnieje, na siódmym miejscu, nawet taka miejscowość jak Godów, który leży przy granicy z Czechami.

- Ta mała miejscowość licząca 1800 mieszkańców ma gorsze powietrze niż Rzym, Barcelona, Londyn czy inne duże miasta Europy. Godów istnieje na tym zestawieniu z jednego powodu- jest tam stacja badania jakości powietrza. Gdyby ją przenieść do innego pobliskiego miasta czy wsi wynik byłby podobny- mówił pan Piotr. Okazuje się, że cała Polska może „poszczycić się” tak złym powietrzem. Najgorzej jest oczywiście na Śląsku i w górach, ale i piękne i wydawałoby się czyste Mazury są także zanieczyszczone.
Pan Piotr pokazał kilka zdjęć przedstawiających dym z kominów.

- Kiedy nasi przedstawiciele pojechali do Brukseli i mówili o zanieczyszczeniu powietrza, ja dostałem informację z prośbą od nich, aby dosłać im kilka zdjęć, bo w Brukseli nie wiedzą o co chodzi. Dla nich to jest dziwne, że z komina wydobywa się dym. U nich tego nie ma. Dopiero moje zdjęcia uświadomiły w Brukseli jak wygląda sytuacja w Polsce- opowiadał pan Piotr.

Najbardziej przykre jest jednak to, że mieszkańców ten temat nie interesuje. W środowym spotkaniu uczestniczyli włodarze miasta i powiatu oraz uczniowie, zabrakło mieszkańców, szczególnie właścicieli domów jednorodzinnych. Dowiedzieliśmy się, że uczniowie rozdali 450 ulotek z informacją o spotkaniu. Wrzucali je do skrzynek pocztowych m.in. na ul. Polnej, Armii Krajowej, Bursztynowej czy Moniuszki. Niestety nikt nie odpowiedział na zaproszenie. Nie przyszedł nikt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki