MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maków Maz. Koncert charytatywny „Wojsko Polskie - dzieciom polskim w Kazachstanie i Białorusi” wkrótce w Miejskim Domu Kultury

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP
Maków Mazowiecki. 21 marca w Miejskim Domu Kultury wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na pomoc polskim dzieciom z Kazachstanu i Białorusi.

Fundacja „ O Uśmiech Dziecka” w Makowie Mazowieckim już od 21 lat organizuje kolonie integracyjno-edukacyjne, jak również imprezy sportowe i kulturalno-oświatowe dla dzieci biednych i wykluczonych społecznie.

W 2020 roku ponownie zaprosiła do udziału w projekcie „Kolonie integracyjno-edukacyjne 2020” grupę 50 dzieci polskiego pochodzenia z Kazachstanu i 40 dzieci z Białorusi. W projekcie wezmą też udział dzieci z powiatu makowskiego.

Pragniemy dzieci polskie z Kazachstanu otoczyć szczególną troską, gdyż ich dziadkowie i pradziadkowie byli traktowani jak „specjalni przesiedleńcy”, osiedleni byli w kołchozach i poddawani specjalnemu reżimowi trzymania i przemyślanej ideologicznej indoktrynacji podobnych do łagrów koncentracyjnych pod nadzorem komendantur NKWD

- mówi prezes fundacji, Jan Chyliński.

Wszyscy Polacy uważani byli za przesiedleńców „na stałe” bez prawa powrotu w swoje rodzinne strony. Żadna też osoba starsza od 14 roku życia nie miała prawa wyjść po za swoją wieś, w której mieszkała bez odpowiedniego zezwolenia komendanta MSW.
Odpowiednią przepustkę trzeba było otrzymać na wizytę do lekarza, szkoły, szpitala, apteki, sklepu czy do pracy w polu. „Specprzesiedleńcom” nie wydawano też paszportów bez, których w ZSRR człowiek automatycznie podlegał aresztowi. Bez paszportu nie było można nabyć biletu kolejowego, wstąpić na uczelnie czy dostać się do urzędu.

To też nasi goście, wnuki i prawnuki zesłańców do Kazachstanu, to prawdziwi młodzi bohaterowie. Nie dali się zrusyfikować, zachowali swoją kulturę, język i religię. Biorąc pod uwagę powyższe Fundacja „O Uśmiech Dziecka” pragnie wyposażyć kolejną grupę rodaków z Kazachstanu i Białorusi w niezbędne artykuły szkolne, odzież oraz środki do higieny osobistej, a także w sprzęt komputerowy

- dodaje.

Fundacja zorganizowała akcję wśród uczniów placówek oświatowo- wychowawczych pn. „Złotówka dla uczniów polskiego pochodzenia z Kazachstanu i Białorusi". Z pomocą przyszło też Wojsko Polskie. - Zaproponowało koncert charytatywny pn. „Wojsko Polskie - dzieciom polskim w Kazachstanie i Białorusi” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się w dniu 21 marca, o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim.

Bilety w cenie 50 zł są do nabycia w Miejskim Domu Kultury.

Pięćdziesięciu pięciu muzyków

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego swoją działalność rozpoczęła w czasie II wojny światowej, pełniąc głównie funkcje paradne, by po dwudziestu latach stać się Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W tym czasie doskonaliła swój profil artystyczny i wzbogacała repertuar oraz instrumentarium. W 1989 roku otrzymała nazwę: Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki. W 2004 roku została włączona w skład Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W jej repertuarze znajdują się programy patriotyczne i estradowe, koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz oprawa mszy świętej. Często zaprasza do współpracy znanych solistów m.in.: Iwonę Tober, Małgorzatę Pańko, Czesława Gałkę, Renatę Drozd, Kamila Pękalę, Małgorzatę Idzik, Leszka Świdzińskiego, Iwonę Hossę, Agnieszkę Kowalską, Bogusława Morkę, Ryszarda Morkę, Adama Zdunikowskiego.

Dziś Orkiestra Koncertowa RZAWP liczy 55 muzyków. Reprezentacyjnym strojem artystów są stylizowane mundury z epoki Księstwa Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki