Mają wizję przyszłości dla gminy. Czterej kandydaci na wójta gminy Rząśnik.

Ewelina Przygoda
Grzegorz Gołębiewski
Grzegorz Gołębiewski
Udostępnij:
W gminie o stanowisko wójta ubiega się czterech kandydatów. Dlaczego o to się starają i co chcą zrobić w gminie?

Tomasz Krakowiecki, lat 29, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez KWW Razem dla Gminy Rząśnik.
1. Decyzja o kandydowaniu na stanowisko wójta była wynikiem wielokrotnych spotkań z mieszkańcami i sugestii z ich strony dotyczących zmiany w naszej gminie. Pracując w ARiMR mam stały kontakt z mieszkańcami mojej gminy. Jako wójt uczynię urząd przyjaznym, tak żeby interesanci byli zadowoleni ze sposobu załatwienia sprawy. Poprzez zwiększenie szkoleń, podniosę kwalifikacje pracowników, aby interesanci byli profesjonalnie i merytorycznie obsługiwani. Będę aktywnie współpracował z mieszkańcami poprzez spotkania organizowane wspólnie z sołtysami. Drzwi urzędu nie będą dla nikogo zamknięte, gdyż dialog ze społeczeństwem jest podstawą dobrych i sprawnych rządów. Ja taki dialog będę prowadził rozpoznając potrzeby mieszkańców oraz je realizując.
2. Gmina Rząśnik jest największą gminą wiejską powiatu wyszkowskiego i jedyną, która nie ma przedszkola. Sam jestem młodym tatą i rozumiem potrzeby młodych małżeństw, zaniepokojonych brakiem przedszkola w takiej gminie jak Rząśnik, dlatego też wiedzę pilną potrzebę utworzenia takich placówek wraz z placem zabaw dla dzieci. Najpilniejszymi inwestycjami jest utwardzenie dróg gminnych, które są główną potrzebą mieszkańców: Wielątek Folwark, Wólki Folwark, Ochudna, Trzeciego Pola, Komorowa, Grodziczna, Nur, Osin, Janowa, Ostrówka, Woli Polewnej a przede wszystkim miejscowości, w których przyczyni się to do rozwoju turystyki tj. Wólki Wojciechówek, Rogoźna i Plewicy. Zamierzam współpracować z radnymi powiatowymi w celu jak największego pozyskania środków na renowację dróg powiatowych. Będę dążył do budowy obiektów sportowych przy szkołach podstawowych oraz zapewnię nowoczesne pracownie komputerowe w każdej szkole. Modernizacji potrzebuje również oświetlenie uliczne poprzez energooszczędne żarówki i zwiększenie ilości lamp, jak również jego założenie w miejscowościach, których go nie ma. Istnieje również możliwość pozyskania środków dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na dofinansowanie zakupu wyposażenia oraz remont remiz strażackich. Gmina to również inne rozwiązania dla mieszkańców i mam tu na myśli instalacje urządzeń pozwalających na bezpłatny dostęp do sieci Internet (tzw. hot - spoty) jak również programy promujące ekologiczne źródła energii tj. możliwość zakupu kolektorów słonecznych (dofinansowanie 70-80%). Wykorzystując środki unijne należy realizować projekty obejmujące bezpłatne kursy i szkolenia dla osób bezrobotnych oraz osób zainteresowanych zdobyciem nowego zawodu (np. prawo jazdy kat. C, kurs na wózki widłowe, mała księgowość, operator koparki). Zapewnię pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o dotacje unijne poprzez przeszkolenie i skierowanie pracownika na przypadające okresy naboru oraz aktywnie będę współpracował z ARiMR w zakresie akcji informacyjno -szkoleniowej. Uważam, że szkolenia dla rolników mogłyby się odbywać w gminnej sali konferencyjnej a nie w ciasnym pomieszczeniu Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Sam niejednokrotnie takie szkolenia prowadziłem.Zamierzam angażować kierownictwo placówek oświatowych do uczestnictwa w programach poszerzających ofertę edukacyjną oraz stworzyć własny system stypendialny dla zdolnej młodzieży z rodzin ubogich. Sądzę, ze Rząśnik zasługuje na stała imprezę kulturalna promującą Gminę. Oferta zajęć dla dzieci i młodzieży powinna dawać młodym ludziom możliwość organizacji czasu wolnego oraz rozwijania talentów. Będę otwarty na nowe propozycje inicjatyw kulturalnych i sportowych, które wzbogacą wizerunek Rząśnika i będą go godnie promować. Mój szczegółowy program znajduje się na stronie www.tomaszkrakowiecki.pl

Paweł Kołodziejski, lat 45, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez KWW Przyjazna Gospodarna Gmina.
1. Wieloletnia praca zarówno w Urzędzie Gminy, jak i Radzie Powiatu pozwoliła mi zdobyć doświadczenie w dziedzinie rolnictwa, gospodarki komunalnej, zarządzania nieruchomościami oraz z zakresu opieki społecznej. W działalności publicznej nie można koncentrować się wyłącznie na problemach z tych dziedzin. W centrum uwagi muszą znaleźć się wszyscy ludzie i grupy społeczne, bez podziału na gorszych czy lepszych, na bogatszych czy biedniejszych, na wykształconych czy nie. Chciałbym stworzyć przyjazny otwarty urząd, bo urzędnik jest dla obywatela, a nie obywatel dla urzędnika.
2. Planuję w trakcie kadencji zorganizować: na bazie studentów naszej gminy, bezpłatną pomoc prawną dla mieszkańców, pomoc dla rolników w wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne; głębszą współpracę z urzędem pracy - nie tylko na bazie staży, ale także prac społecznie - użytecznych i interwencyjnych; ścisłą współpracę z przedsiębiorcami, by zwiększyć liczbę miejsc pracy w gminie; poprawę estetyki i wyglądu miejscowości i otoczenia (m.in. likwidacja dzikich wysypisk). Głównym zadaniem, co sygnalizują mieszkańcy podczas spotkań, są drogi - kontynuacja ich asfaltowania i żwirowania. Mogę zapewnić, że będę wspierał wszystkie inicjatywy mieszkańców służące społeczności lokalnej. Chciałbym uaktywnić sferę opieki społecznej, aby nie tylko zajmowała się podziałem dotacji, ale także pozyskiwaniem środków na rzeczywistą pomoc potrzebującym. Chciałbym, aby do urzędu gminy, gdy będę wójtem, mieszkańcy przychodzili bez obaw i negatywnych emocji.

GrzegorzGołębiewski, lat 46, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez KW Polskie Stronnictwo Ludowe.
1. Mój dwudziestosiedmioletni staż pracy zawodowej, który polegał na kontaktach z ludźmi z różnych grup społecznych oraz działalność w samorządzie naszej gminy spowodowało, że wiem jakie problemy mają jej mieszkańcy i co chcieliby zmienić na lepsze. Swoją pracą chcę przyczynić się do rozwoju naszej Gminy i stworzyć równe szanse rozwoju dla wszystkich jej mieszkańców.
1. Moje najważniejsze plany dotyczące Gminy to: wykonanie jak największej liczby dróg asfaltowych na terenie gminy; budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Porządziu, SP w Bielinie i rozbudowa hali sportowej przy SP w Starym Lubielu; otwarcie Centrum Informacji i Kultury w Rząśniku; wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząśniku w nowoczesny samochód i sprzęt specjalistyczny; utrzymanie wszystkich szkół na terenie gminy Rząśnik; zapewnienie wszystkim dostępu do sieci internetu szerokopasmowego; uzupełnienie oświetlenia ulicznego; zwiększenie nakładu na rozwój oświaty w gminie. Moje jakiekolwiek działania będę opierał na konsultacjach z mieszkańcami gminy, będę im służył i pomagał.

Jan Kozon, lat 66, wykształcenie wyższe, zgłoszony przez KWW "Rozwój gminy".
1. Ponieważ jestem przekonany, że mogę jeszcze bardzo wiele dla dobra gminy i jej mieszkańców zrobić. Wieloletnia praktyka zawodowa pozwoliła mi na szczegółowe pozyskanie wiedzy na temat samorządów, jak też poznanie mieszkańców gminy i ich potrzeb, a co najważniejsze nawiązanie licznych kontaktów i dobrej współpracy na temat pozyskiwania dodatkowych środków na dalszy rozwój gminy.Chciałbym swoje wszystkie umiejętności wykorzystać dla rozwoju gminy, której poświęciłem całe swoje zawodowe życie. Przez wszystkie kadencje (lata pracy) starałem się być dobrym gospodarzem. Dbałem o wszechstronny rozwój gminy. Poza pracą zawodową nie mam żadnych innych obowiązków i jestem w stanie cały swój czas poświęcić dla dobra gminy i jej mieszkańców, z którymi jestem związany od 26 lat.
2. Moim największym wyzwaniem na kadencję 2010 - 2014 jest: modernizacja stacji uzdatniania w Rząśniku w 2011 roku; budowa przydomowych oczyszczalni ścieków; budowa oczyszczalni ścieków w Wólce Folwark i kanalizacji we wszystkich wioskach należących do tego zlewiska; docieplenie budynku szkoły w Porządziu; zakończenie rozpoczętej budowy sali gimnastycznej w Komorowie i budowa podobnych obiektów w Porządziu, Bielinie, oraz Starym Lubielu; modernizacja oświetlenia ulicznego we wszystkich miejscowościach, zwiększenie ilości lamp i zastosowanie energooszczędnych żarówek; asfaltowanie dróg żwirowych w Wólce Wojciechówek, Wielątkach Folwark, Ochudnie, Komorowie, Grodzicznie, Dąbrowie - Trzecie Pole, Nurach, Ostrówku, Nowej Wsi, Janowie, Rogóźnie, Plewicy i Osinach; przeprowadzenie koniecznych napraw dróg asfaltowych w Wincentowie, ul. Jesionowa w Rząśniku oraz w Wólce Folwark; podjęcie, wspólnie z naszymi radnymi do powiatu, starań o modernizację dróg powiatowych Leszczydół - Wielątki, Dalekie - Gródek, Porządzie - Leszczydół Nowiny, a nawet Porządzie - Nowe Wielątki przez las; poprawa warunków pracy i nauki w szkołach; zwiększenie zakresu pomocy społecznej dla rodzin najuboższych; pozyskiwanie funduszy na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów; udzielenie wszelkiej pomocy, ze wsparciem finansowym włącznie, organizacjom pozarządowym działającym na terenie i na rzecz gminy, a szczególnie mocno wspierać Wiejski Klub Sportowy, Klub Seniora i Ochotnicze Straże Pożarne; zagospodarowanie terenu przyległego do oczyszczalni ścieków na miejsca parkingowe; zapewnienie na terenie całej gminy szerokopasmowego dostępu do internetu; przyspieszenie prac nad aktualizacją planu zagospodarowania przestrzennego, dostrzegam taką pilną potrzebę mieszkańców. Zapewniam uruchomienie przedszkola w Rząśniku, a w miarę możliwości i w innych miejscowościach będę się starł uruchomić podobne placówki. Mam nadzieję uzyskać akceptację wyborców w sprawie dalszego ulepszenia gospodarki odpadami, aby całkowicie wyeliminować "dzikie wysypiska" w lasach, na drogach i innych miejscach. Cieszę się z faktu, że udało mi się pozyskać znaczące środki z funduszy pomocowych, bez których nie byłoby mowy o inwestycjach w naszej gminie. W moją pracę wkładam bardzo dużo wysiłku i serca, bo moje sukcesy wpływają na poziom życia mieszkańców.

Tomasz Krakowiecki
Tomasz Krakowiecki

Jan Kozon

Paweł Kołodziejski
Paweł Kołodziejski

Tomasz Krakowiecki

Paweł Kołodziejski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
znajomy
www.tomaszkrakowiecki.pl
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie