Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Gorzkowska. Piękna himalaistka, była biegaczka, w zimowym ataku na K2 [ZDJĘCIA]

boch
Magdalena Gorzkowska jeszcze jako lekkoatletka
Magdalena Gorzkowska jeszcze jako lekkoatletka chorzow.naszemiasto.pl
Magdalena Gorzkowska podjęła się wyzwania zimowego wejścia na K2 - drugi szczyt świata, najwyższy szczyt Karakorum i jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. Z największym obecnie wyzwaniem himalaizmu mierzy się 28-latka, która w wysokich górach pojawiła się niedawno. Dla gór porzuciła karierę lekkoatletki, biegaczki, a była medalistką m.in. mistrzostw świata. Dziś piękna sportsmenka nie ukrywa, że jej celem jest zdobycie wszystkich 14 szczytów ośmiotysięcznych. >>> ZDJĘCIA: Kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Igrzyska w Londynie, medal mistrzostw świata

Magdalena Gorzkowska, urodzona w 1992 roku chorzowianka, od dziecka była biegaczką. Najpierw w barwach MKS MOSM Bytom, potem AKS Chorzów. Wyspecjalizowała się w biegu na 400 metrów, swój rekord życiowy - 52.95 - ustanowiła w czerwcu 2012 roku w Bielsku-Białej.

Kilka tygodni później Magda poleciała na igrzyska olimpijskie do Londynu. Nie wystąpiła tam, była zawodniczką rezerwową sztafety 4x400 m, ale dla 20-latki już sam ten olimpijski wyjazd był sukcesem i przeżyciem.

Cztery lata później, w 2016 roku, Gorzkowska odniosła swój największy sportowy sukces. W amerykańskim Portland, biegnąc na trzeciej zmianie w sztafecie 4x400 m, razem z Eweliną Ptak, Małgorzatą Hołub i Justyną Święty, zdobyły srebrny medal halowych mistrzostw świata.

Magdalena Gorzkowska jeszcze jako lekkoatletka

Magdalena Gorzkowska. Piękna himalaistka, była biegaczka, w ...

Gorzkowska. Najmłodsza Polka na Mount Evereście

Paradoksalnie, chwilę później góry zaczęły odciągać Magdę od tartanu. Na pewno duży wpływ na to miał brak miejsca w reprezentacji na igrzyska w Rio de Janeiro. Miesiąc po nich, we wrześniu 2016 roku, Gorzkowska razem z bratem weszła na Mont Blanc. A następnie zrezygnowała z halowego sezonu lekkoatletycznego i poleciała do Ameryki Południowej. W lutym 2017 r. weszła na Aconcaguę (6980 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Andów i obu Ameryk.

Wprawdzie w tamtym czasie mówiła w wywiadach, że to jeszcze nie koniec z "lekką", ale było już jasne, że wielkie góry ją wciągnęły. I w 2018 roku biegaczka Gorzkowska stała się himalaistką Gorzkowską.

17 maja 2018 roku Magda stanęła na szczycie Mount Everestu. Na dach świata (8848 m n.p.m.) weszła jako najmłodsza Polka w historii - mając 26 lat i 17 dni.

Makalu i Manaslu bez tlenu z butli

Rok 2019 to dwa kolejne ośmiotysięczniki. Gorzkowska, traktowana nieco z przymrużeniem oka przez dużą część środowiska alpinistycznego, tymi wejściami udowodniła, że powyżej ośmiu tysięcy metrów nie znalazła się przypadkiem. Na Makalu (8461 m n.p.m.), piąty co do wysokości szczyt świata, 15 maja 2019 r. weszła - jako pierwsza Polka - bez wspomagania tlenem z butli. A we wrześniu, też bez dodatkowego tlenu, zdobyła Manaslu (8156 m n.p.m.).

"W drodze po Koronę Himalajów i Karakorum" - jasno określa swój cel na Facebooku Magdalena Gorzkowska. Na razie może odhaczyć trzy z 14 ośmiotysięczników.

InPost K2 Winter 2020-2021

29 grudnia 2020 roku Magda, po 100-kilometrowym trekkingu, dotarła do bazy pod K2. Wyprawa InPost K2 Winter 2020-2021 to jednak zupełnie inny poziom wyzwania, niż te, które chorzowianka podejmowała w górach wcześniej.

K2 zimą nikt do tej pory nie zdobył. Mało tego - najwyższa osiągnięta wysokość o tej porze roku to 7650 m n.p.m. (Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski podczas polskiej wyprawy 2002/2003), czyli w pionie jeszcze niemal kilometr od wierzchołka!

- To najgorsze miejsce na Ziemi - mówił o "zimowym" K2 Adam Bielecki, uczestnik wyprawy 2017/2018, w rozmowie z "National Geographic". Warunki? 40 stopni mrozu to normalka, a przy podejściu może być i minus 60. Plus huraganowy wiatr, który wywiewa śnieg ze skał, utrudniając wspinaczkę.

Z tym koszmarem postanowił się rozprawić teraz Nirmal "Nims" Purja - Nepalczyk, który w ciągu jednego sezonu, w 189 dni, zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Równocześnie trwa wyprawa zorganizowana przez agencję Seven Summits Treks. To w tej grupie, prawie 60 wspinaczy, jest Magdalena Gorzkowska.

Magda Gorzkowska - wiadomości spod K2

Polka nie musi zajmować się zakładaniem lin poręczowych (to wzięła na siebie agencja), ułatwia to oczywiście oswajanie się z niedostępną górą. Na razie za sobą ma wyjście aklimatyzacyjne, podczas którego osiągnęła 6650 m. O swoich dotychczasowych poczynaniach podczas InPost K2 Winter 2020-2021 poinformowała w niedzielę 3.01.2021 na Facebooku:

  • 29.12 dojście do Bazy (5000 m)
  • 30.12 dojście do ABC (5300 m)
  • 31.01 dojście do obozu I (6070 m)
  • 1.01 dzień odpoczynku
  • 2.01 dojście do obozu II (6650 m)
  • 3.01 rezygnacja z planu dojścia do C3 i powrót do Bazy

Gorzkowska napisała:

Jest dokładnie tak jak się spodziewałam. Maksymalnie ciężko, zimno, wietrznie, pod nami kilka km przepaści. Non stop podejście 45-60 stopni, łydki płoną i nie ma nawet na moment miejsca, by gdzieś się zatrzymać. Spadające kamienie i kawałki lodu. Trudności nie są nawet porównywalne z czymkolwiek innym. Maksimum koncentracji i spokoju.
Przede mną kilka dni odpoczynku.

Julita i Marcin Najmanowie

Żona Marcina Najmana. Kim jest piękna Julita Najman? ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA 6.01.2021
Gorzkowska poinformowała, że z powodu trudnych warunków pogodowych w najbliższym czasie nie będzie prowadzić akcji górskiej:

U nas bardzo silne wiatry więc siedzimy w Bazie. Tak będzie przez kilka dni - napisała na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Magdalena Gorzkowska. Piękna himalaistka, była biegaczka, w zimowym ataku na K2 [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki