MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łysienie plackowate nie omija znanych osób i nie dotyczy tylko mężczyzn. Zmagają się z nim m.in. Shakira i Lewis Hamilton

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Łysienie plackowate to jedna z najczęstszych form utraty włosów. Prawdopodobnie 2 na 100 osób zachoruje na łysienie plackowate. Choć łysienie częściej kojarzy się z mężczyznami, to z chorobą tą zmagają się też kobiety, w tym gwiazdy kina, sceny czy modelingu. Sprawdź, u jakich znanych osób zdiagnozowano łysienie plackowate.

Spis treści

Co to jest łysienie plackowate? Czy łysienie plackowate jest zaraźliwe?

Łysienie plackowate (alopecia areata) to choroba, która powoduje wypadanie włosów w postaci plam czy placków. Plamy te mogą się łączyć, a z czasem stać się bardziej zauważalne. Choroba rozwija się, gdy układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów.

Shakira, Lewis Hamilton, Tyra Banks
Łysienie plackowate to schorzenie, z którym zmagają się też gwiazdy. AKPA/Federico Basile/IPA/ipa-agency/ALLISON DINNER/PAP

Ten rodzaj wypadania włosów jest bardzo powszechny – łysienie plackowate dotyka 147 milionów ludzi na całym świecie. Może dotyczyć wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie etniczne, Może rozpocząć się w dzieciństwie lub w wieku dorosłym i u każdej osoby przebiega inaczej.

Łysienie plackowate nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nim zarazić od osoby, która na nie choruje.

Znane osoby z łysieniem plackowatym

Łysienie plackowate to schorzenie, z którym zmagają się też osoby, które obserwujemy w mediach. Choć pieniądze i sława nie chronią przed chorobami, to niektóre osoby skorzystały ze swoich zasobów, by pomóc odrosnąć włosom. Inne normalizują łysienie plackowate, pokazując się z ogolonymi głowami lub prezentując łyse plamy pomiędzy długimi włosami. Sprawdź, jakie znane osoby chorują na łysienie plackowate.

Sławne osoby, które łysieją:

Łysienie plackowate. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów i sposoby leczenia

Łysienie plackowate występuje nie tylko na skórze głowy, ale też na brwiach, rzęsach i twarzy oraz na innych częściach ciała. Może się rozwijać powoli i nawracać po latach.

Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny łysienia plackowatego. Możliwe czynniki ryzyka to:

Wśród osób z łysieniem plackowatym częściej występują choroby tarczycy, wyprysk atopowy, alergie nosa i astma.

– Łysienie plackowate jest uciążliwym problemem, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Może być jednak źródłem obniżonej samooceny i problemów z samoakceptacją. Z tego powodu większość osób z łysieniem plackowatym rozpoczyna proces terapeutyczny, który ma na celu m.in. zatrzymać rozwój choroby. Metody leczenie są przy tym dobierane indywidualnie – pisze Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.

Dowiedz się więcej o metodach i terapiach leczenia łysienia plackowatego.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki