Ludzie mieszkający niedaleko Witaminowej w Ostrowi twierdzą, że…

Jarosław Sender
Udostępnij:
Witaminowa jest prostopadłą do ulicy Podstoczysko prostopadle. Jeszcze kilka lat temu można było nią dojść z Podstoczyska do ulicy Wiejskiej i tamtędy do centrum miasta.

Od jakiegoś czasu droga stała się ślepą uliczką, zamkniętą od strony Wiejskiej metalową bramą.

Przepadł skrót
Pan Tadeusz, mieszkaniec Podsto¬czyska, uważa, że ulica została sprzedana. Wywnioskował to nie tylko na podstawie metalowej bramy, ale także dwóch różnych planów miasta. Na jednym z nich Witaminowa łączy się z Wiejską, a na innym jest ślepą ulicą.

- Od strony Podstoczyska, Witaminowa jest zagrodzona drewnianym drągiem, a od strony Wiejskiej stoi znak "zakaz wjazdu" i brama - mówi zdenerwowany mężczyzna. - Kiedyś tak nie było. Na jakiej podstawie, ktoś zamknął ulicę? I nawet nie ma tu słupka z jej nazwą!

Według jednego planu miasta, Witaminowa rzeczywiście łączy Podsto¬czysko i Wiejską. Zanim drogę zamknięto, mieszkańcy Podsto¬czyska i pobliskich ulic chodzili tamtędy do centrum Ostrowi i dworca PKS. Teraz muszą chodzić Podsto¬czyskiem do Małkińskiej lub do Broniewskiego. Znacznie nadkładają drogi.

- Kiedy ulica była otwarta, cały czas nią chodziliśmy - mówi pani Małgorzata, która również mieszka na Pod¬s¬toczysku. - Teraz dojście do dworca trwa znacznie dłużej. Mogliby z powrotem otworzyć tę drogę, bo to niewygodne…
Ziemia niczyja?

Zastępca burmistrza miasta, Jerzy Pawluczuk tłumaczy, że w poprzednim planie zagospodarowania przestrzennego Witaminowa była zaznaczona jako droga wewnętrzna dochodząca do Wiejskiej. Była taka zanim stała się ulicą miejską. Droga wewnętrzna to np. droga dojazdowa do gruntów rolnych i leśnych lub do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców.

- Drogi wewnętrzne nie są drogami publicznymi - tłumaczy Paw¬luczuk. - Ta droga mogła wziąć się z podziału działki na kilka części. Miasto nie ma obowiązku zagospodarowania tego terenu, dlatego ogłosiło na niego przetarg i droga ta została sprzedana w wyniku przetargu.

Burmistrz Pawluczuk przyznaje, że w tej chwili trudno jest mu powiedzieć, jak dokładnie przebiegała sprzedaż działki.

- Przetarg mógł być nieograniczony lub, jeśli działka nie stanowiła działki budowlanej, mógł być ograniczony tylko do sąsiadów - wyjaśnia. - W tym wypadku sąsiadami była firma Pharma i właściciel gruntów po drugiej stronie drogi. Jeśli ten właściciel nie był zainteresowany, Pharma kupiła teren według wyceny.

Jerzy Pawluczuk tłumaczy, że kiedyś rozważano możliwość utwardzenia drogi na tym odcinku, jednak po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, zrezygnowano z tego pomysłu.

Pozostanie ślepa

- Przy zmianie planu droga skróciła się i, ponieważ jej część stała się działką miejską, firma Pharma odkupiła ją na powiększenie swojej działki - tłumaczy burmistrz. - Nie ma już możliwości stworzenia tam z powrotem drogi. Witaminowa zostanie ślepą ulicą, bo nie można odebrać Pharmie jej własności.

Widzi jednak pewne rozwiązanie.

- Gdyby była taka wola mieszkańców, można by tę drogę puścić przez działkę obok - mówi Pawluczuk. - Muszą być jednak złożone wnioski o utworzenie drogi.

Mieszkańcom jednak nie wystarcza tłumaczenie burmistrza.

- A dlaczego nie pomyślano o nas, zanim sprzedano działkę Pharmie? - mówią rozgoryczeni. - Prawda jest taka, że jak jakaś firma ma pieniądze, to wszystko sobie załatwi.

Od nas burmistrz dowiedział się, że ulica Witaminowa jest zagrodzona również od strony Podstoczyska.

- Nie wiem skąd wziął się ten drewniany drąg, ale zostanie na pewno usunięty - mówi Jerzy Pawluczuk. - A na wiosnę prawdopodobnie pojawi się tabliczka z nazwą ulicy.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie