Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Kupcy będą handlować w ciasnocie.

Paweł Chojnowski [email protected]
Łomża. Kupcy będą handlować w ciasnocie.Kupcy mają uzasadnione obawy, że nie pomieszczą się na tymczasowym targowisku. Zwłaszcza ci handlujący ubraniami nie będą mogli należycie wyeksponować całego towaru
Łomża. Kupcy będą handlować w ciasnocie.Kupcy mają uzasadnione obawy, że nie pomieszczą się na tymczasowym targowisku. Zwłaszcza ci handlujący ubraniami nie będą mogli należycie wyeksponować całego towaru P. Chojnowski
Kupcy obawiają się przenosin na tymczasowe targowisko.

Znany jest już termin przeprowadzki kupców z miejskiego targowiska na tymczasowe, nieopodal obecnego, po drugiej stronie ul. Dworcowej. Odbędzie się nieco później niż planowano. Władze miasta porozumiały się w tej sprawie z handlowcami, którym zależało na tym, by klienci mogli jeszcze zrobić zakupy przed listopadowym świętem. Dlatego też przenosiny – jak podaje rzecznik ratusza – mają odbyć się własnym sumptem handlujących w terminie od 3 do 10 listopada. Nieco dłużej, bo do końca roku będzie prowadzony handel przy pasie drogowym ul. Dworcowej.

Wkrótce będą tu wykopy
A już 12 listopada Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej powinno rozpocząć prace związane z przebudową sieci cieplnej na terenie „starego” targowiska. Przypomnijmy, ma tu powstać nowa hala targowa o wymiarach 98,5 na 27 m na 80 boksów oraz zadaszona część targowiska o wymiarach 73 na 28 m. Miasto wkrótce ogłosi przetarg na jej wykonanie, do grudnia powinna być już wyłoniona firma, która wybuduje halę.
Inwestycja, której koszt szacowany jest na 8 mln 250 tys. zł ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Do tej pory jednak kupców czeka prawdziwa gehenna.
– Na tymczasowym targowisku nie ma nawet prądu, nie ma utwardzonego podłoża, będzie znów robić się błoto – narzekają kupcy, z którymi wczoraj rozmawialiśmy na targowicy.
Ale największe ich oburzenie budzi fakt, że swą działalność będą musieli prowadzić w niezwykłej ciasnocie.
Powierzchnia tymczasowego targowiska to tylko 60 proc. obecnego.

Ubędzie im metrów
Od początku było wiadomo, że nie wszyscy z ok. stu handlowców z dotychczasowego targowiska pomieszczą się na tymczasowym. A ci, którzy mieli do tej pory dość miejsca, by wystawić towar (np. ubrania) i dodatkowo zapewnić klientom przebieralnie, teraz zastanawiają się, jak w ogóle będą funkcjonować na tak małej przestrzeni.
– Ja obecnie mam 70 m kw. powierzchni, na tymczasowym targowisku nie zmieszczę nawet przymierzalni – mówi właściciel stoiska z ubraniami.

Kupcy, niezależnie od tego jak duże mają obecnie stoiska, dostaną bowiem przydziały po 4 albo 8 metrów długości w ciągu handlowym. Jak w takim „kantorku” da się w ogóle handlować? – pytają. Najlepszym rozwiązaniem byłoby proporcjonalne podzielenie  targowiska tymczasowego. Jeśli ktoś przez tyle lat miał duże stoisko, teraz też powinien dostać więcej miejsca.
– A tak osoba, która miała stoisko długości pięciu metrów i ktoś, kto miał 20-metrowe, dostaną po cztery metry. To niesprawiedliwe – tłumaczy jeden z handlujących.
Kupcy są załamani. I tak z handlu ciężko teraz w ogóle wyżyć. Część obecnych stoisk już stoi pusta.
– Ludzie porezygnowali. Ci, którzy dorabiali sobie do emerytury, nie chcą się już bawić w jakieś przeprowadzki – tłumaczą handlowcy.
Ale dla wielu praca na targowisku to jedyne źródło utrzymania. Oni z niepokojem patrzą w przyszłość. I chodzi nie tylko o przetrwanie czasu budowy nowej hali. Kupcy boją się, czy w wyniku przetargu dostaną w niej miejsce i jak wysokie będą tam opłaty. Wiceprezydent Beniamin Dobosz zapowiada jednak, że targowisko będzie wspierało rozwój małej przedsiębiorczości rodzinnej. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łomża. Kupcy będą handlować w ciasnocie. - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki