Lokalne podtopienia to wspólny problem mieszkańców powiatu

(iwa)
Waldemar Kruczyk jest mieszkańcem ulicy Kolejowej w Ostrołęce Fot. I. Wysocka
Każdy właściciel ziemi ma obowiązek udrożniać rowy melioracyjne na swoim terenie.
Stanisław Szukalski z Ław często musi wypompowywać wodę z piwnicy
Stanisław Szukalski z Ław często musi wypompowywać wodę z piwnicy

Stanisław Szukalski z Ław często musi wypompowywać wodę z piwnicy

Każdy właściciel ziemi ma obowiązek udrożniać rowy melioracyjne na swoim terenie. Wielu z nas o tym zapomina, nie wie, albo... wiedzieć nie chce. Skutkiem tych i innych zaniedbań są podmyte po ulewach piwnice domów, zalane pola i uprawy. Mieszkańcy całego powiatu notują szkody i liczą straty.
W trudnej sytuacji znaleźli się między innymi mieszkańcy części Ław, w gminie Rzekuń. Woda zalega po obu stronach, wybudowanej w ubiegłym roku, osiedlowej ulicy. Asfaltowa droga nie ma przepustów, którymi woda mogłaby przepływać z terenu położonego wyżej, na ten niżej położony. W projekcie budowlanym zabrakło takich rozwiązań.
O problemie poinformował nas Stanisław Szukalski, jeden z mieszkańców Ław. Piwnica i podwórko mężczyzny po większym deszczu "pływają". Na okolicznych polach powstały małe stawy.

Gmina pożyczy sprzęt

- Po co robić asfalt, skoro woda nie ma którędy spływać? - pyta retorycznie mężczyzna. - Dobrze, że ulica została wyasfaltowana, ale nie powinna być to sztuka dla sztuki. Teraz droga stanowi przeszkodę dla spływającej wody. To bez sensu - uważa.
- Firma "Ostrada" usuwała zalegającą na asfalcie wodę - tłumaczy Bogusław Tyszka, wójt Rzekunia. - Póki co, nie ma możliwości, by temu lepiej zaradzić. Nie zrobimy teraz przepustu, by puścić wodę z jednej działki, na działkę innej osoby. Mapy projektowe odwodnienia terenów są gotowe, ale dla Rzekunia, Ław Zarośli i Tobolic.
Pytam jednak, czy nie można kompleksowo, a nie tylko doraźnie, rozwiązać problemu mieszkańców Ław.
- Może pani to zrobi. Ja teraz nie widzę możliwości - uciął poirytowany wójt. - To nie jest takie proste. Jeden z mieszkańców nie zgodzi się na przeprowadzenie przez jego działkę rowu i po sprawie.
Wójt przyznał już na spokojnie, że jeśli mieszkańcy chcą, to gmina może użyczyć sprzętu do udrożniania. Tylko wówczas mieszkańcy powinni uczestniczyć w kosztach jego eksploatacji.
W trudnej sytuacji znaleźli się również mieszkańcy ul. Kolejowej na_osiedlu Stacja i innych ulic graniczących z gminą Rzekuń, m.in. Zarośle, Składowej, Magazynowej, Słowackiego. W związku z ogromną liczbą interwencji z tych ulic, ostrołęccy urzędnicy wystosowali do Urzędu Gminy w Rzekuniu pismo, w którym proszą o właściwe utrzymanie i konserwację urządzeń melioracji wodnej na terenie gminy. Miasto zaoferowało swoją pomoc.
- Niedługo planujemy ogłosić przetarg na odwodnienie Rzekunia. To powinno usunąć problem - wyjaśnia wójt Tyszka.

Władysław Perkowski z ul. Kolejowej na swoim podwórku
Władysław Perkowski z ul. Kolejowej na swoim podwórku

Władysław Perkowski z ul. Kolejowej na swoim podwórku

Rzekuń nie jest jedyną gminą borykającą się z takimi problemami. Pracownicy starostwa powiatowego, w związku z licznymi interwencjami, kontrolują stan urządzeń melioracyjnych w miejscowościach: Piski, Opęchowo, Tobolice i Rzekuń, Borawe, Kucieje Nowe, Czerwińskie, Kadzidło, Lipniki, Aleksandrowo, Wólka Brzezińska, Czarnia (gm. Czarnia), Łęg Starościński.
- Corocznie, poprzez wysyłanie pism do sołtysów, przypominamy rolnikom o obowiązku konserwacji rowów - mówi wicestarosta, Witold Pakieła. - W tym roku takie pisma zostały wysłane do sołtysów z gmin: Rzekuń, Kadzidło, Lelis i Czerwin. W trakcie przygotowania są pisma do pozostałych sołtysów z powiatu.
Rolnicy, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, mogą wkrótce odebrać upomnienia.
- W przygotowaniu są dokumenty do wszczęcia postępowania w stosunku do rolników nie wywiązujących się z obowiązków m.in. z gmin Rzekuń, Czerwin, Baranowo, Goworowo i Lelis - wymienia wicestarosta.

Reaktywować spółki wodne

Osoby, które nie stosują się do wymagań, mogą zostać ukarane.
- Upominać właścicieli żeby udrożnili rowy na swoich terenach to tak, jakby prosić kogoś żeby się wykąpał. Powinien wiedzieć, że musi to robić dla własnego dobra - mówi wicestarosta Pakieła. I proponuje: - Jedynym skutecznym sposobem poprawy stanu urządzeń melioracji byłoby reaktywowanie spółek wodnych (działają w oparciu o składki członkowskie i dotacje od państwa, do założenia spółki potrzebne są minimum trzy osoby - przyp. red). - Ale na terenie naszego powiatu nie funkcjonują takie. Mimo podejmowanych prób przez starostwo, rolnicy nie chcą ich reaktywować. Obowiązek konserwacji urządzeń ciąży więc na właścicielach gruntów.
A tym rolnikom, jeśli spowodują zmiany, które szkodliwie wpłyną na sąsiednie grunty, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może nakazać, w drodze decyzji, naprawić szkody. Na koszt państwa utrzymywane są urządzenia melioracyjne podstawowe (m.in. zbiorniki wodne, rurociągi o średnicy co najmniej 0,6 m, budowle piętrzące). Na naszym terenie ich konserwacją zajmuje się ostrołęcki oddział Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hilary

moja walka z sasiadem o konserwacje rowu melioracyjnego trwa już 7lat.Mamy takie prawo ktore praktycznie jest martwe,Starostwo wydaje decyzje nakazujacą konseracje rowu ,sasiad ma prawo sie od tej decyzji odwolac ,i tak czyni kreci sie ta sprawa w kółko Macieju,a ja tymczasem ponosze straty z powodu zalewania moich gruntów.
Co jest nie tak?Może ktoś miał podobny przypadek ,i poradził sobie z problemem.Bardz prosze o rade.

J
Jacqueline

Tym, którzy zasypują rowy melioracyjne na swoich działkach powinni ręce obcinać.

Dodaj ogłoszenie